spot_img
spot_imgspot_img
23.7 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

Büyük bayram göçü!

Seçtiklerimiz

Dokuz günlük bayram tatilinde yurtiçi ve yurtdışında seyahatlerde Türkiye’de bir rekor kırılacak. Bugüne kadar bayram tatillerinde en fazla seyahat bugünden itibaren başlayan Kurban Bayramı tatilinde gerçekleştirilecek. Seyahat acenteleriyle 100 bini yurtiçi, 150 bini ise yurtdışında olmak üzere 250 bin kişi tatile gidecek. 7 milyon kişi otobüsler, 2 milyon kişi turlarla kalanı ise kendi araçlarıyla seyahat ederken Türkiye’ye bir yılda gelen turist sayısının üçte biri bu bayram yollarda olacak.
       
        KİM, NEREYİ BULURSA
        Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy bu bayramda seyahat acenteleri vasıtasıyla yapılan 250 bin paket turun bir rekor olduğunu söyleyerek "Bu bir rekordur. Geçtiğimiz bayramda paket turlarla toplan 125 bin kişinin seyahat ettiğini bu bayramda ise bunun yüzde 100 artışla 250 bin kişiyi buldu" diye konuştu. .Rakamın artmasında bazı ülkelerde vizelerin kaldırılmasının ardından vizesiz turlara olan ilgi, döviz kurunun düşük seyretmesi, geçtiğimiz yıldan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da teşvik edilen erken rezervasyon sisteminin tatilciler tarafından benimsenmesi etkili oldu. En büyük göç İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde yaşanırken diğer bütün şehirlerde de aynı hareketlilik göze çarpıyor. Uçak seferlerinde yer bulunamazken, otobüs ve deniz otobüsü seferleri de ek seferler dahil olmak üzere hınca hınç doldu. Türk Havayolları bu bayramda yurtiçi ve yurtdışında 40 ek sefer koydu. Atlasjet Havayolları ise 98 ek sefer koyduğunu açıkladı. Türk tatilciler bayram tatilinin uzun olmasından dolayı yurtiçinden çok yurtdışı turlara yüklendi. Seyahat acentelerine gelen rezervasyonlarda tatilin uzun olması nedeniyle ilk olarak Küba, Çin, Güney Afrika, Uzakdoğu gibi uzak yerlere olan turlar dolarken turizmciler "Bu bayramda Küba’ya gitmek isteyip yer bulamayan ve kendini Roma’da, Prag’da bulan çok oldu" diye konuştu.
       
        REKOR KIRILDI

        Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, "Bu yıl bir rekor kırıyoruz. Toplam 150 bin kişi yurtdışı turlara rezervasyon yaptırdı. Sadece biz 100’ün üzerinde uçak doldurduk ve 16 bin kişiyi yurtdışına gönderiyoruz. Bunun yarısını ise vizesiz gidilen yerler oluşturuyor" diye konuştu. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ise "50-55 uçak doldurduk. Yurtdışına tüm turlarımız doldu" dedi. Bayram yoğunluğu karşısında havaalanları da ekstra önlemler alındı. Personel sayısı artırıldı. Otoparklardaki kullanılmayan boş katlar yoğunluk nedeniyle hazırlandı.
       
        Otobüsler 7 milyon kişi taşıyacak
        Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Rüştü Terzi bayram doluluklarının 9 günlük tatille kalmadığını, bilet bulamayanların geçtiğimiz salıdan itibaren otobüsleri yüzde 95 doluluk oranıyla doldurduğunu ifade etti. Terzi, bayram boyunca Türkiye genelinde 7 milyon kişinin otobüslerle seyahat edeceğini söyleyerek ülke genelinde toplam 16 bin 300 otobüs seferinin yapılacağını belirtti. Terzi ayrıca otobüs firmaların gelen talebe yetişmesi için şehirlerarası yolculuk yapma izni olmayan 3 bin civarındaki turizm taşıtına da düzenli ve tarifeli olmak kaydıyla bu bayrama özel olarak izin aldılarını da açıkladı.
       
        Yurtdışı harcamaları yüzde 26 arttı
        Türk tatilciler bu yıl geçen yıllarda olmadığı kadar çok yurtdışına çıkınca Türklerin yurtdışında yaptığı turizm harcamaları yüzde 26 arttı. Geçtiğimiz yılın il 9 ayında yurtdışında 307 milyon TL harcama yapan Türkler bu yılın aynı döneminde 388 milyon TL harcama yaptı. Bu bayramda yurtdışına çıkacak rakamla ise yılsonunda rekor kırılması bekleniyor.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika