18.9 C
İstanbul
Cuma, 23 Nisan 2021

Bursa’nın ormanları yüksek teknolojili İHA ile korunacak

Haftanın Haberleri

İHA’ları yoğun şekilde kullanan Orman Bölge Müdürlüğü, yangınlarla mücadelenin yanı sıra zararlı böceklerin takibi, ormanlardaki ağaç ve bitki türlerinin verimliliğin artırılmasında da olumlu sonuçlar elde etti.

Son 2 yılda İHA’lar için bütçesinden 1 milyon lira aktaran kurumun, Bursa’nın İnegöl ile Kütahya’nın Domaniç ilçeleri arasındaki ormanlık alanın büyük bölümüne yayılan zararlı tırtıllarla mücadelesi bu cihazların yardımıyla başarıyla sonuçlandı.

Özellikle 2019 yılında alınan ilk yüksek teknolojili insansız hava aracı, 2020’de yangın sezonu boyunca hem Bursa’da hem de İstanbul, İzmir ve Çanakkale’deki 6 orman yangınında da kullanıldı.

Yeni İHA’ya takılan L1 kamera sayesinde yanan alanların 3 boyutlu modellemesi yapılarak yangın harekat merkezine aktarılabilecek.

– “110 personelimize ticari İHA pilot sertifikası aldırdık”

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, yaptığı açıklamada, ormanların koruma ve kontrolünün yanı sıra yangınlarla mücadelede İHA’lardan da yararlandıklarını söyledi.

Bu cihazlardan, yangınların anbean izlenmesi ve söndürme stratejilerini belirlemede önemli katkı aldıklarını belirten Akın şöyle devam etti:

“Gece ve gündüz ormanlarımızda canlı-cansız hareketli nesnelerin takibi ve koordinatlarını belirlemede kullanıyoruz. Yine usulsüz madencilik faaliyetlerini ve kaçak orman kesimlerini önlemede kullanıyoruz.

Orta foto harita altlığı oluşturmada drone’ları kullanıyoruz. Bölge Müdürlüğümüze son 2 yılda bu drone teknolojisini kullanabilmek için toplamda 110 teknik personelimizi hem teorik hem de arazide pratik olarak eğitime tabi tutarak ticari İHA pilot sertifikası aldırdık.

Elimizde 3’ü endüstriyel olmak üzere 14 İHA bulunuyor. Bunlardan 2’sinin termal kamerası, 2’sinin de multispektral kamerası var.”

 

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika