spot_img
spot_imgspot_img
21.5 C
İstanbul
Cuma, 24 Mayıs 2024

Budist Başkan Japon Havayolları'nı kurtaracak

Seçtiklerimiz

Hava taşımacılığı sektöründe yeni olduğunu belirten Inamori “Taşımacılık sektörü için bir amatörüm” derken, şirketin geleceği için elinden geleni yapacağını ifade etti. Inamori, 15 bin 600 kişinin işine son verilmesi dahil şirketin yeniden yapılandırılmasından sorumlu olacak. Inamori, JAL’ı ‘Japonya’nın dünyadaki sembolü’ olarak nitelerken, yeniden yapılandırma çalışmalarının başarılı olacağına inandığını söyledi.

Budist rahip oldu

 

Japonya’nın en çok saygı duyulan işadamı ve yönetim gurusu olan Inamori, Japonya’nın en büyük ikinci telekom şirketi Kyocera’nın kurucusu olarak biliniyor. Inamori, emekli olduktan sonra 1997’de Budist rahip olmuştu. Çok sayıda kitabı bulunan Inamori, yöneticilik felsefesinin, karşılaştığı engeller üzerine şekillendiğini belirtiyor.

Serveti 920 milyon dolar


Forbes’un listesine göre 920 milyon dolarlık serveti bulunan Inamori, Japonya’nın en zengin 28’inci kişisi. 20 Ocak’ta iflasını açıklayan JAL, 26 milyar dolarlık borcu ile Japonya tarihinin en büyük iflaslarından birini yaşadı. Her yıl 50 milyondan fazla yolcu taşıyan JAL yeniden yapılandırma planı ile iş gücünü yüzde 30 azaltacak ve 3 yılda10 milyar dolarlık acil yardım paketinden yararlanacak.

Asya-Pasifik’te uçak yolcusu ABD’yi geçti

ULUSLARARASI Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Asya-Pasifik bölgesinin 647 milyon yolcu ile 2009 yılında Kuzey Amerika’yı geride bıraktığını açıkladı.

 

Hürriyet

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika