spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Bayram trafiği, helikopterlerle denetleniyor

Seçtiklerimiz

Yaklaşan 10 günlük Kurban Bayramı tatili süresince, vatandaşların güvenli seyahati için karadan ve havadan denetimlerini sıklaştıran jandarma ekipleri, trafik yoğunluğunun yaşandığı noktalarda, bin 236 trafik aracı, 2 helikopter, 162 drone ve 10 bin 200 personelle göreve başladı. Jandarma Havacılık Komutanlığından kalkan, Ankara-İstanbul karayolu üzerindeki uygulama noktasında trafik akışını takip eden helikopter ekibi, kural ihlal eden sürücüleri tespit ederek, yerdeki ekiplere bildirdi. Helikopter, aynı zamanda yer ekiplerinden bildirilen araçları da havadan takip etti.
 
HIZ VE HATALI SOLLAMA ANA NEDEN
 
Jandarmanın sorumluluk sahasında 2016’daki Kurban Bayramı’nda 44 ölümlü, bin 158 yaralamalı, toplam bin 202 kazada, 49 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 2 bin 610 vatandaşın ise yaralandığını belirten yetkililer, meydana gelen kazaların önemli bir kısmının hız ve kural ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk gibi nedenlerden kaynaklandığını vurguladı. Denetimlerin amacının sürücülerden kaynaklı hataların en aza indirilmesi olduğunu ifade eden yetkililer, vatandaşların huzurlu ve güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için alınan tedbirlerin devam edeceğini bildirdiler.
 
 
DİNLENMELERİ TAVSİYE EDİLİYOR
 
Yapılan denetimlerde sadece kural ihlali yapan sürücüler değil, diğer sürücüler de durduruluyor, yüz yüze mülakat usulü ile sürücülere güvenli seyahat etmeleri ve kurallara uymaları yönünde tavsiye ve yönlendirmelerde bulunuluyor. Özellikle her 2 saatte bir 10 dakika mola verilerek, dikkat ve konsantrasyon dağınıklığına karşı önlem alınması için bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca şehirler arası yolcu otobüsleri ve şoförleri de ayrıntılı şekilde denetleniyor, takograf kayıtları inceleniyor, emniyet kemeri takılması ve seyahat esnasında cep telefonu ile konuşulmaması konusunda ikazlarda bulunuluyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika