spot_img
spot_imgspot_img
10.7 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Bayraktar Akıncı Filosu İçin Suudi Arabistan ile 3 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı

Seçtiklerimiz

Suudi Arabistan, Baykar ile yapılan anlaşma ile Bayraktar Akıncı filosunu 3 milyar dolar karşılığında kuracak.

Anlaşma kapsamında Suudi Arabistan Hava ve Deniz Kuvvetleri için TİHA filoları kurulacak ve Baykar’dan eğitim, teknik destek ve lojistik hizmetleri alınacak. Bu anlaşma, Türkiye’nin tarihinin en büyük savunma sanayii ihracatı olarak kaydedildi.

Türk savunma sanayii şirketlerinin uluslararası pazarda gösterdiği ihracat başarısına bir yenisi daha geçtiğimiz hafta eklendi. Suudi Arabistan, yerli ve milli üretim insansız hava aracımız olan Bayraktar Akıncı filosu kurmak için Bay kar ile ( Türkiye Cumhuriyeti’nin de izniyle) rekor bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın bedeliyse tam anlamıyla dudak uçuklattı. Bir önceki rekorun 10 katından daha fazla.Suudi Arabistan, Bayraktar Akıncı filosunu tam 3 milyar dolar karşılığında kuruyor!Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında geçtiğimiz hafta Bayraktar Akıncı TİHA ihracatı ve iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Suudi Arabistan, Baykar’dan alacağı Bayraktar Akıncılar ile Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlığı için TİHA filoları kuracak. Aynı zamanda anlaşma kapsamında Baykar’dan eğitim, teknik destek ve lojistik hizmetleri de alınacak.

Bayraktar Akıncı Filosu İçin Suudi Arabistan ile 3 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı
Yapılan anlaşmanın toplam bedeli geçtiğimiz hafta gizli olarak tutulmuştu.

Fakat az önce SSB Başkanı Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamaya göre Suudi Arabistan ile yapılan Akıncı TİHA ihracat anlaşmasının bedeli 3 milyar dolardan daha fazla.3 milyar dolarlık anlaşma yeni bir rekor. ve önceki rekor bedele sahip Kuveyt ile yaptığımız TB2 satışı anlaşmasının bedelinden tam 10 kat daha fazla.

Önceki rekor bedel 270 milyon dolar iken Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın bedeli tam 3 milyar dolar.Türkiye tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayii ihracatı gerçekleşti.

Yapılan anlaşma ile Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’ne insansız hava araçları ile birlikte onlara uygun mühimmatlar, yer istasyonları ve yer kontrol birimleri gibi ürünlerde satıldı.

Ayrıca bunların yanında Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri, Baykar mühendislerinden gerekli eğitim ve sertifikaları da alacak.Bayraktar Akıncı özellikleri ve mühimmatları12.2m uzunluk, 20m kanat açıklığı, 4.1m yükseklik.45+ bin feet (13km+) irtifa.24 saati geçen uçuş süresi.

195 knots (361km/s) hız.Tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi.Yer sistemlerinden bağımsız otomatik ve hassas iniş ve kalkış.Uydu haberleşmesi sayesinde dünyanın her yerinden kontrol.GPS’e bağımlılığı yok.

Dahili Sensör füzyonu.Lazer güdümlü akıllı mühimmatları ve göz bebeğimiz SOM füzesini kullanabiliyor.AESA radarı, Aselsan ortak açıklık hedefleme sistemi ve elektronik harp sistemleri.

6 tona kadar kalkış ağırlığı.1.5 tona kadar faydalı yük.Akıncı A – 2x 450 HP, toplam 900 HP motor gücüIvchenko-Progress, AI-450C, 2 x 336 kWAkıncı B – 2x 750 HP, toplam 1500 HP motor gücüPratt & Whitney Canada, PT6A-135A, 2 x 559 kWAkıncı C – 2x 900 HP, toplam 1800 HP motor gücü2x 900 HP yerine 2 x 222 HP TEI-PD222ST yerli motor kullanılabilir

Bayraktar Akıncı’nın kullanabileceği mühimmatlar:Tolun minyatür bombaMAM L/C/TCiritNüfuz Edici BombaL-UMTASBozokGökdoğanBozdoğanSOM-A seyir füzesiHassas Güdüm KitiLazer Güdüm KitiMark 81/82/83Kanatlı Güdüm Kiti Mark 82

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika