23.4 C
İstanbul
Pazar, 20 Haziran 2021

Batuğhan Karaer, iflas eden havayolu şirketlerinin sayısını açıkladı

Haftanın Haberleri

Corendon’un eski yöneticisi ve Finans Derneği Başkanı Batuğhan Karaer, Aviation Turkey dergisinde pandemi sürecinde hava yolu şirketlerinin yaşadığı krizi ele aldı.

Finans Derneği Başkanı Batuğhan Karaer, Aviation Turkey dergisinde pandemi sürecinde hava yolu şirketlerinin yaşadığı krizi ele aldı.

Bu süreçte 42 hava yolunun iflas ettiğini belirten Karaer, bunlardan bazılarının kamulaştırıldığını ifade etti.

Karaer’in yazısı özetle şöyle:

Havayolu sektörünün ne kadar aşağıya yuvarlandığını 2020 yılı sonu gerçekleşen zararlar ve borç yükünden rahatlıkla anlayabiliyoruz.

2020 yıl sonunda, Türk Hava Yolları 742 milyon Dolar, Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu 6,7 milyar Euro, United Airlines 7,1 milyar Dolar, Pegasus Havayolları 266 milyon Dolar, kurulduğu günden bugüne kadar hiçbir yılı zararla kapatmayan Soutwest Airlines 3,1 milyar Dolar ve diğer tüm havayolları önemli boyutlarda zarar açıkladılar.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2020’de Covid-19 salgını nedeniyle havayolu şirketlerinin toplamda 118 milyar Doların üzerinde zarar edebileceğini ve talebin %65,9 oranında düştüğünü dile getiriyor. Diğer yandan IATA şirketlerin 2021 yılının sonuna doğru ancak kara geçebileceğini de belirtiyor.

Diğer yandan aşı uygulamasında ileride olan ve bağışıklığa en çabuk ulaşan ülkelerin havayollarını da unutmamak gerekiyor. Şimdilik ABD, Çin ve İngiltere önde gidiyor. Her ne kadar mali yapıları bozulmuş olsa da ABD ve Çin’li havayolu şirketleri, iç hat uçuşları ve bazı uluslararası uçuşların artması ile birlikte krizden çıkış konusunda bir ivme kazanabilir ve bu durum onların diğer şirketlerin önüne geçmesini sağlayabilir.

Pandemi sürecinin başladığı günden bugüne kadar iki binin üzerinde uçağa sahip 42 havayolu iflas ederken, bazıları kamulaştırıldı.

Diğer yandan dünyanın dört bir tarafından 30’a yakın yeni havayolu şirketlerinin kurulduğu ya da kuruluş çalışmalarının başladığı haberlerini de alıyoruz. Yeni şirketlerin stratejileri ve atacağı adımlar sektöre nasıl bir hareket getirecek merak konusu.”

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

BLUESKY AWARDSspot_img

Son Dakika