spot_img
spot_imgspot_img
19.9 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Barış kartalı 2012 sonunda teslim edilecek

Seçtiklerimiz

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamaya yönelik dört adet Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (AEW & C) sağlanmasına yönelik Boeing ve Türk Havacılık ve Uçak Sanayi A. Ş-TAİ (TUSAŞ) işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, ilk uçağın 2012 sonuna kadar teslimatı yapılacak. Kalan üç uçağın da 2013’te teslim edilmesi planlanıyor.

 

TUSAŞ-TAİ Akıncılar Tesislerinde düzenlenen basın toplantısında, Boeing Barış Kartalı Projesi Müdürü Mark Llis, sürece ilişkin bilgi verdi.

 

Llis, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile TSK’nın programla ilgili istediği testlerin tamamlandığını belirterek, proje kapsamındaki dört uçaktan ilkinin 2012 sonuna kadar teslim edileceğini söyledi. Llis, kalan üç uçağın da 2013 yılında teslimatının yapılacağını ifade etti.

 

Türkiye, Kasım 2000’de yeni bir AEW & C sistemi geliştirilmesine ilişkin Boeing ile sözleşme müzakerelerine başlamış, 2002’de imzalanan sözleşme, Temmuz 2003’te yürürlüğe girmişti. Barış Kartalı adıyla anılan proje kapsamında, TSK’nın ihtiyacını karşılamaya yönelik dört adet havadan erken ihbar ve kontrol uçağının modifikasyonu ile mürettebat eğitimi, görev desteği ve sistem bakımına yönelik yer destek hizmetleri verilmesi öngörülüyor.

 

Bir uçağın havada, karada ve laboratuvarlarda gerçekleştirilen görev sistemi doğrulama testleri, Seattle’da tamamlandı. Diğer üç uçağın modifikasyon çalışmaları, TUSAŞ-TAİ tarafından Ankara’da gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika