spot_img
spot_imgspot_img
10.7 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Bakan Akar’dan F-16 satışını şarta bağlayan tasarıya tepki

Seçtiklerimiz

Milli Savunma Bakanı Akar, Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarıya ilişkin, “Bir grup manipülasyonlar, dezenformasyonlarla ortalığı karıştırıyor. ABD’nin oyuna gelmemesini bekliyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın, Türkiye’ye F-16 satılmamasına yönelik faaliyetleri ile ABD Temsilciler Meclisinin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’na “Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan” eklemeyi kabul etmesine ilişkin, tedarikle ilgili sürecin sürdüğünü ve bunu yakından takip ettiklerini belirtti.

Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, Yunanistan’ın konuyu “uluslararası ilişkiler normlarında izah edilemeyecek boyutlara” getirdiğini ifade ederek, “Yunanistan, Türkiye ve ABD askeri heyetleri arasında F-16 tedariki ve modernizasyonuna yönelik varılan mutabakata, çeşitli girişimlerle ellerinden geldiğince etki etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin taleplerinin hem Türkiye-ABD hem de NATO ilişkilerine uygun olduğunu vurgulayan Akar, “ABD yetkilileri görüşmelerde Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu, NATO yetkilileri de Türkiye’nin önemi ile birlikte teröristle, göçle mücadelesindeki başarısını ifade ediyorlar.

Hal böyle iken bu durumu nasıl izah edeceksiniz? Bir milletvekili, bir grup çıkmış orada birtakım manipülasyonlar, dezenformasyonlarla ortalığı karıştırıyor. ABD’nin bu oyuna gelmemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TEMENNİMİZ AKLISELİMİN HAKİM OLMASI’

NATO’nun güçlü olması için üyelerinin güçlü olması gerektiğini belirten Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Askeri yetkililer bunun farkında, çalışmalarımızı biliyorlar, biz de görüşlerimizi tüm görüşmelerimizde açıklıkla dile getiriyoruz. Türkiye güçlü bir devlet. ‘Ben sana bunu veririm ama şunu yapmayacaksın’ gibi şartlı bir şeyin olmaması gerekir.

Askeri heyetler arası görüşmelerde mantıklı parametrelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Süreç devam ediyor. Askeri, siyasi, diplomatik anlamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz aklıselimin hakim olması, makul, mantıklı çözümlerin ortaya çıkmasıdır.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika