spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Bak baban gökyüzünde ona el salla!

Seçtiklerimiz

16 Mart’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’de Sikorsky tipi bir nakliye uçağının teknik arıza nedeniyle düşmesi sonucu şehit olan 12 askerotopsilerinin tamamlanmasının ardından dün ebediyete uğurlandı. Şehitler için ilk tören Kabil’e uğurlandıkları Mamak’taki 28. Mekanize Piyade Barış Gücü Tugayı’nın içinde bulunduğu Orgeneral Eşref Akıncı Kışlası’nda yapıldı. Törene, şehit yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda bakan ve kuvvet komutanları katıldı. Protokoldeki yerlerine geçmeden önce devletin zirvesi şehit yakınlarını teskin etmeye çalıştı.

Dünya barışına katkı

Tören, Gül’ün tören birliğini selamlaması ve “Başımız sağolsun” demesiyle başladı. Şehit cenazelerinin askerler tarafından tören alanındaki katafalklara taşınması sırasında duygu yüklü anlar yaşandı. Saygı duruşunun ardından şehitlerin biyografileri okundu. Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Karadayı, törende yaptığı konuşmada, şehit yakınlarına ”Bu kutsal mesleği seçen evlatlarınız TSK’ya adım attıkları gün bizlerin de evladı, kardeşi oldular.

Gözyaşlarınızı ve büyük acınızı yürekten paylaşıyoruz” diye seslendi. Her askerin mesleğe başlarken vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda canlarını feda edeceğine yemin ettiğini anımsatan Karadayı, “Siz aziz şehitlerimiz, bu yemininize sadık kalarak vatan, cumhuriyet ve dünya barışına katkı sağlamak olan vazifeniz uğruna canınızı verdiniz, şehadet mertebesine ulaşarak şanlı tarih sayfalarına adlarınızı altın harflerle yazdırdınız” dedi.

Türk askerinin “yurtta barışın dünyada barıştan ayrılmayacağı” prensibiyle dünyanın sorunlu bölgelerinde görev yaptığını belirten Karadayı, “TSK, Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması için bugüne kadar yaptığı görevlerle Afgan halkının gönlünü, müttefiklerin saygısını kazanmıştır” dedi. Karadayı, “Şimdi uğrunda can verdiğiniz ay yıldızlı bayrağın gölgesinde sonsuza dek huzur içerisinde uyuyun. Ruhlarınız şad olsun” diye konuştu. Daha sonra kürsüye Ankara Merkez Komutanlığı kadrosunda görevli imam Halil İbrahim Taşçı, yaptığı konuşmada, “Allah yolunda öldürülenler için ölüler demeyin, zira onlar diridirler. Lakin siz o yüksek hayatın farkında değilsiniz” ayetini anımsattı.

Konuşmaların ardından şehit askerlerin çocukları başta olmak üzere yakınları, katafalklara koşarak şehitlere son kez dokunmak istedi. Özellikle Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan’ın 7 yaşındaki kızı Irmak Erdoğan’ın, babasının tabutunu kısa bir süre aradıktan sonra, tabuta sarılıp öpmesi duyguları doruğa taşıdı. Tören boyunca gözyaşı döken şehit yakınları için sağlık görevlileri hazır bekletildi. Şehitlerin eşleri ve annelerine sürekli bir kadın astsubay refakat etti. Bayılan bir şehit yakınına sağlık ekipleri anında müdahale etti. Bu arada askeri yetkililer bir şehit yakınının, törene askeri üniformayla katılma isteğini kabul etti. Askeri üniforma giyen şehit yakını, uğurlama sırasında gözyaşlarını tutamadı.

‘Babana el salla’

Bu sırada bir şehit eşinin kızına “Kızım, baban gökyüzünde el salla” demesi üzerine küçük kız el salladı.

Gül ve Erdoğan tören alanından Gül’ün makam aracıyla ayrıldı. Tugaydaki törenin ardından 12 askerden 7’si memleketlerine uğurlanmak üzere Etimesguut Askeri Havaalanı’na götürüldü. Şehitlerden Mühendis Binbaşı Mithat Çolak, Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan, İkmal Yüzbaşı İlker Aydın, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu ve Sağlık Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı için Kocatepe Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Kocatepe’deki törene sabahki törene katılanların dışında yüksek yargı organlarının başkanları, eski TBMM Başkanı, NATO’nun Afganistan’daki eski Kıdemli Temsilcisi Hikmet Çetin ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı.

‘Barış götürdüler’

Öğle namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Görmez, namazın ardından helallik isterken yaptığı konuşmada, şehitlerin mazlum, kardeş Afgan halkına insani yardım, barış ve huzur götürmekten başka gayeleri olmadığını vurgulayarak, “Onlar bu gayeye canlarıyla şehadet ettiler” dedi. Daha sonra cenazeler, defnedilmek üzere Cebeci Askeri Şehitliği’ne götürüldü. Şehitlerin geçişi sırasında ailelerin gözyaşları törene katılanları da duygulandırdı. Bazı şehit yakınları gözyaşlarını tutamazken, bazıları şehitleri asker selamıyla uğurladı. Şehit cenazelerinin Cebeci Askeri Şehitliğine götürülüşü sırasında yol kenarındaki vatandaşlardan bazıları dualar etti, bazıları Türk bayrakları açtı, bazıları da asker selamı verdi. Son yolculuğuna uğurlanan şehitler şunlar;

Binbaşı Serkan Doğan, Mühendis Binbaşı Mithat Çolak, Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı, İstihkam Binbaşı İsmail Cem Yakınlar, İkmal Yüzbaşı İlker Aydın, Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan, İkmal üsteğmenler Murat Yıldız ve Okan Melikoğlu, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu, Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı, Kıdemli Üstçavuş Mehmet Aktaş ve Piyade Uzman Çavuş Önay Vurucu.

 

Yakalara sığmadılar

Törene katılanların yakalarına takmaları için Afganistan’da düşen helikopterde şehit olan askerlerin fotoğrafları dağıtıldı. Şehit sayısı 12 olunca yakalarda yer kalmadı.

 

Şehitlikte de omuz omuza

Şehit askerlerden Mühendis Binbaşı Mithat Çolak, Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan, İkmal Yüzbaşı İlker Aydın, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu ve Sağlık Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı’nın naaşları, Kocatepe Camii’ndeki törenin ardından Cebeci Askeri Şehitliği’ne getirildi. Şehitlikte düzenlenen törene, şehit aileleri ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar, askeri yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. 5 şehidin naaşı, dualarla, “yan yana” açılan mezarlarda toprağa verildi. Şehitlerin toprağa verilmesi sırasında annelerinin ağıtları, eşlerinin feryatları ile küçük çocuklarının hıçkırıkları, törene katılanların yüreklerini dağladı.

 

AĞLATAN KOŞU

Tören sırasında şehitlerin çocukları bir anda babalarının tabutlarına doğru koştu. Çocuklar üzerlerinde yazan isimlerden babalarının tabutunu bulup son kez sarıldı.

Hararetli konuşma

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın törenin yapıldığı stadyuma beklendiği sırada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun hararetli konuşması dikkatlerden kaçmadı. Şehitlerin verildiği cuma gününde bu yana, “Türk askerinin Afganistan’da neden görev aldığını sorgulamalıyız” diyen Kılıçdaroğlu ile “Türk askeri Afgan halkını kaderine terk etmez” diyen Davutoğlu arasındaki konuşmanın bu kapsamda olduğu değerlendirildi.

 

Şehit yakınları teselliyi fotoğraflarda aradı. Bir şehit yakını askerin taşıdığı fotoğrafa alnını dayayıp gözyaşlarına boğuldu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika