spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Pazartesi, 11 Aralık 2023

BAE’den Bayraktar TB3 talebi

Seçtiklerimiz

Birleşik Arap Emirlikleri, Bayraktar TB3 SİHA tedarik etmek istiyor. Bu bağlamda BAE, EDGE Group tarafından geliştirilen bazı mühimmatları da TB3’e entegre etmek istiyor.

Bölgede 2011’de başlayan demokrasi yanlısı protestolar ve ayaklanmalar olan Arap Baharı’nın ardından iki ülke çeşitli jeopolitik konularda fikir ayrılıkları yaşadı. Örneğin 2017 Katar diplomatik krizi sırasında BAE, Körfez ülkesiyle siyasi ve ekonomik bağlarını kesmeye karar verdiğinde Türkiye, Doha’yı desteklemeyi tercih etmişti.

Ancak geçtiğimiz yıl iki ülke savunma ve teknoloji sektörlerindeki anlaşmalar yoluyla ikili bağların güçlendirilmesine odaklandılar. Bu kapsamda Ekim ayında, BAE’ye ait savunma şirketi EDGE Group’un Başkanı, ülkenin önde gelen savunma paydaşlarından bazılarıyla görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret etmişti.

EDGE Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bannai, Defense News’e yaptığı açıklamada “Türkiye pazarı, son yıllarda BAE’nin başardığı ve bunun için çalışmaya devam ettiği gibi, iyi bir savunma oyuncuları ekosistemi oluşturma konusunda harika bir iş çıkardı.” ifadelerini kullandı.

Al Bannai, şirketin insansız hava araçları, füzeler ve alt sistemlere odaklanan satın alma ve ortak geliştirme programlarını araştırmak amacıyla Türk savunmasının en büyük oyuncularından bazılarıyla rekabetten ziyade işbirliğine bel bağladığını söyledi.

TB3 SİHA’lara yerli üretimi mühimmatların entegrasyonuna ek olarak BAE, 13 Kasım 2023 tarihinde MQ-9B SkyGuardian İHA’ya yerli üretim hassas güdümlü mühimmat entegrasyonu için anlaşma imzaladı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika