spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

Atatürk Havaalanı kapanacak mı?

Seçtiklerimiz

Yeşil alan, dünya ticaret merkezi ya da AVM olacağı öne sürülen Atatürk Havalimanı için, son noktayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım koydu. Yıldırım, İstanbul’da 3. havalimanının açılışından sonra da Atatürk Havaalanının kapatılmayacağını ve tarifesiz uçuşlar ile işlevini sürdüreceğini açıkladı. Bakan tarifeli uçuşların ise yeni havalimanından yapılacağını bildirdi.
 
Yıldırım, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2014 yılı bütçesiyle ilgili bilgi verirken, İstanbul’a inşa edilecek yeni havaalanının Mayıs ayında ihale edildiğini ve tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacağını söyledi.
Yıldırım, yeni havalimanı devreye girince Atatürk Havalimanının kapatılmayacağını da belirterek ” Şehir havalimanı olarak devam edecek. Tarifesiz uçuşlar yapılacak. Tarifeli uçuşlar ise yeni havalimanından sağlanacak” dedi.
 
İstanbul Atatürk Havalimanına halen günde 300 havayolu şirketine ait 730 civarında uçak inip kalkıyor ve 82 bin yolcuya hizmet veriliyor. 11 milyon 776 bin metrekare üzerine kurulu olan Atatürk Havalimanının terminalleri de, yılda 27.5 milyon yolcu kapasitesine sahip bulunuyor. Yeni alan ise yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli olacak. Havalimanının ilk etabının 2016 Ekim sonunda hizmete girmesi bekleniyor.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika