Programa, Samsun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil konuk oldu. ASKON üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen programda, Samsun İl Genel Sekreteri Aslan Karanfil, üyelere, Samsun Özel İdaresi’nin gerçekleştirdiği hizmetler hakkında bilgi verdi. Karanfil, “Özel idarelerin çalışma sistemi yerel yönetimler gibidir. Yerel yönetimler, bağlı oldukları sınır içerisine hizmet götürürken özel idareler ise bütün bir ilin her türlü ihtiyacı için çalışma yapmaktadır.” dedi.
Özel idarelerin; bulundukları illerin yol, su, ağaçlandırma gibi her türlü ihtiyaçlarıyla ilgilendiğini de kaydeden Karanfil, Samsun Diş Hastanesi’nin ihalesini de Özel İdare’nin yaptığını belirtti. Özel İdare’nin iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan hizmet verdiğini ve faaliyet raporlarının İl Genel Meclisi’nden oy birliğiyle geçerek onaylandığını sözlerine ekleyen Karanfil, ayrıştırmak yerine birleştirici bir anlayışla hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.
Samsun’un önemli bir ihtiyacı olan lojistik köy ve tekno park projeleri hayata geçtiğinde, Samsun için çok önemli bir istihdam artısı kazandıracak. Şimdi ise Tarım Tekno Parkı için proje ve etüt çalışmaları yapıyoruz.” Karanfil, 19 Mayıs ilçesinde atıl vaziyette duran havaalanının, Özel İdare tarafından yapılan çalışmalar ile sivil havacılığın, THK’nın ve üniversitenin kullanımı için uygun hale getirildiğini kaydetti. Karanfil, havaalanı hizmete kazandırıldıktan sonra Havacılık Meslek Yüksek Okulu ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin açılmış olmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.