spot_img
spot_imgspot_img
24.2 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Asırlık uçağın kopyasıyla uçtu

Seçtiklerimiz

Deniz havacılığının başlamasının 100. yılı Norfolk’ta düzenlenen törenlerle kutlandı.

       

14 Kasım 1910 yılında gözüpek pilot Eugene Ely’un uçuşunu gerçekleştirdiği ilk deniz uçağının kopyasını iki buçuk yıl süren çalışmanın ardından yapan emekli deniz yarbayı Bob Coolbaught, Ely’in yaptığı uçuşu tekrarladı.

       

Bir asır sonra aynı mesafeyi 450 kilogram ağırlığındaki uçak ile geçen Coolbaught, "Havada geçirdiğim 12 dakika, uçakla yaptığım en uzun 12 dakika oldu" dedi. İlk uçak gemisi pilot Eugene Ely tarafından çalışmaları, I. Dünya Savaşı’ndan da eskiye dayanır. Pilot Eugene Ely’nin kullandığı uçak, 14 Kasım 1910’da USS Birmingham adlı savaş gemisinden havalanarak USS Pennsylvania’ya inmiş, böylelikle bir yeniliği gerçekleştirip tarihe geçmişti.

       

        Deniz havacılığının başlamasının 100. yılı Norfolk’ta düzenlenen törenlerle kutlandı. 14 Kasım 1910 yılında gözüpek pilot Eugene Ely’un uçuşunu gerçekleştirdiği ilk deniz uçağının kopyasını iki buçuk yıl süren çalışmanın ardından yapan emekli deniz yarbayı Bob Coolbaught, Ely’in yaptığı uçuşu tekrarladı. Bir asır sonra aynı mesafeyi 450 kilogram ağırlığındaki uçak ile geçen Coolbaught, "Havada geçirdiğim 12 dakika, uçakla yaptığım en uzun 12 dakika oldu" dedi. İlk uçak gemisi pilot Eugene Ely tarafından çalışmaları, I. Dünya Savaşı’ndan da eskiye dayanır. Pilot Eugene Ely’nin kullandığı uçak, 14 Kasım 1910’da USS Birmingham adlı savaş gemisinden havalanarak USS Pennsylvania’ya inmiş, böylelikle bir yeniliği gerçekleştirip tarihe geçmişti.
         

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika