spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Antonov, Çin’le büyük bir anlaşma hazırlığında

Seçtiklerimiz

Ukraynalı devlet firması Antonov, dünyanın en geniş kanat açıklığına sahip, 6 motorlu uçağı An-225 Mriya modelinin modernize edilmiş versiyonunu yeniden dizayn edip seri üretimine geçmek için Çin ile anlaşma hazırlığında olduğunu duyurdu.

 

 
Airporthaber’in bildirdiğine göre, düzenlediği basın toplantısında Çin firması Aerospace Indurstry Corporation of China (AICC) ile çerçeve anlaşmasının imzalandığını hatırlatan Antonov Yönetim Kurulu Başkanı Aleksandr Kotsyuba, yıl sonuna dek proje anlaşması safhasına geçileceğini söyledi. 

 

 
Şimdiye dek sadece 1988 yılında bir adet üretilen dev uçak, stratejik kargo uçağı olarak tanımlanıyor. Yeni projeye göre uçakta modernizasyon ve tasarımsal değişiklikler yapılarak bu defa seri üretime geçilecek. Standartların üzerinde büyüklüğü ve uçuşa yeterli hızlanma için gereken ivmeyi uzun zamanda alabildiği için uçak, 3.5 kilometrelik bir piste ihtiyaç duyuyor. An-225 aynı zamanda en ağır tek parça uçak kargosu (189.980 kg) ve en ağır toplam kargo (253.820 kg) taşıma rekorlarını elinde bulunduruyor.

 

 
Uçağın yeniden üretimine dair proje ve anlaşma, Ukrayna ekonomisinin son yıllardaki performansı için olumlu göstergelerden kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika