spot_img
spot_imgspot_img
20.3 C
İstanbul
Pazar, 23 Haziran 2024

Antalya Havalimanı’nda uyuşturucuya geçit yok

Seçtiklerimiz

Ödülleri ise uyuşturucuyu bulduktan sonra bakıcılarının elinden aldıkları plastik bir top.

       

ONLAR Antalya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü’nün uyuşturucu tacirlerine karşı en büyük kozu. Uyuşturucu bulma konusunda tam bir profesyoneller. Üstelik ‘Uyuşturucu bağımlısı yapılıyorlar’ düşüncesinin aksine, işlerini yalnız oyun için yapıyorlar. Ödülleri ise uyuşturucuyu bulduktan sonra bakıcılarının elinden aldıkları plastik bir top. Görev yerleri olan Antalya Uluslararası Havalimanı’nda yetiştiricileri ile birlikte mesai esasına uyarak 24 saat görev yapan 3 dedektör köpek, uyuşturucuya geçit vermiyor.

       

Yıl boyunca 121 değişik ülkeden milyonlarca insanın geldiği havalimanı, bu dedektör köpekler sayesinde uyuşturucuya ‘dur’ diyebiliyor. 2010 yılının başından itibaren tuttukları uyuşturucu nöbetinde ve Antalya’nın değişik noktalarındaki aramalarda toplam 1 kilo 242 gram metamfetamin, 1 kilo 910 gram eroin, 133 kilo 895 gram esrar, 3 gram kokain, 300 adet captagon, 13 adet ecstasy hap, 5 bin 551 kök kenevirin ele geçirilmesini sağlayan dedektör köpekler, emniyetin göz bebekleri.

       

HER GÜN EÐİTİM

       

Eğitim süreçleri Ankara’da tamamlandıktan sonra bir süredir Antalya Emniyeti Narkotik Şube Müdürlüğü’nde görev yaptıkları belirtilen Belçika Malinois cinsi Kortes ve Shot ile Alman Kurdu Tazz, eğitmenleri tarafından her gün aralıksız eğitime tabi tutuluyor. Kortes’in eğitmeni Halil Önder Arı, kamuoyunda narkotik konusunda görev yapacak köpeklerin uyuşturucu bağımlısı yapıldığı şeklinde asılsız bir kanı olduğunu söyleyerek, şöyle dedi:

       

"Bu köpekler bizim için çok değerli. Zaten kısa olan hayatlarını daha da kısaltmaya hiç hakkımız yok. Bu köpekler görevlerini oyun olarak görüyor ve uyuşturucu bulduklarında da bir topla ödüllendiriliyorlar. Bütün köpeklerin kendine has karakterleri olduğu için aynı eğitmen ile sürekli görev alıyorlar. Bizler bir yere tayin olduğumuzda bizimle birlikte görev yerine onlar da gidiyor."

       

Dedektör köpeklerin, kendilerinin saatlerce sürebilecek zula araştırmasını çok kısa sürede tamamlayarak büyük kolaylık sağladığını söyleyen Arı, "Uyuşturucuyu bulduklarını, onların görev sırasında oturmasına bağlıyoruz. Arama sırasında köpek oturuyorsa, hemen önünde uyuşturucu olduğunu anlıyoruz" diye konuştu.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika