21.5 C
İstanbul
Perşembe, 13 Mayıs 2021

Amerika’nın dev uçak gemisi Antalya’ya geliyor!..

Haftanın Haberleri

17 Temmuz’da Antalya Limanı açıklarına demirleyecek USS Abraham Lincoln uçak gemisinin mürettebatı yaklaşık 3 bin 200. Ancak savaş uçakları ile birlikte toplam mürettabat sayısı 5 bin 600’yü buluyor.

18 Temmuz’da uçakta bir resepsiyon düzenlenecek ve Antalya protokolü gemiye çıkıp, 332.8 metre uzunluğundaki gemiyi yakından görme fırsatı bulacak. Abraham Lincoln uçak gemisi, 22 Temmuz’da Antalya’dan ayrılacak. Uçak gemisinin hareket gücü, gemide bulunan 2 nükleer reaktörle sağlanıyor.

80 UÇAK BULUNUYOR

Gemide 7 farklı tipte toplam 80 uçak bulunuyor. Aralarında, ilk kez Abraham Lincoln’de kullanılmaya başlayan F18 Super Hornetler de bulunuyor. Uçak gemisine bir dakikada yaklaşık dört uçak iniş ya da kalkış yapabiliyor.

USS Abraham Lincoln’ün Antalya’da demirleyeceği dönemde denizde ve karada geniş güvenlik önlemleri alınacak. Uçak gemisinin demirleyeceği mevkideki yasaklanmış sahaya balıkçı tekneleri dahil, hiçbir tekne yaklaştırılmayacak.

Antalya, iki yıl önce de ABD’nin en büyük savaş gemileri arasında yer alan Eisenhower’ı ağırlamıştı. Yaklaşık 5 bin mürettebatı bulunan Eisenhower uçak gemisinin 2 bin 500 mürettebatının çarşı iznine çıktığı açıklanmıştı.

Ayrıca ABD’li askerler Kaleiçi ve çevresinden de hediyelik eşya, tekstil ürünleri almıştı. Uçak gemisinin, Antalya’da kaldığı 4 günlük sürede, liman, gemi hizmetleri dahil 3 milyon doları aşkın bir gelir bıraktığı açıklanmıştı.

KÖRFEZ SAVAŞI’NDA GÖREV YAPTI

Nimitz sınıfı uçak gemilerinden USS Abraham Lincoln, ilk Batı Pasifik görevine 1991 yılında çıktı. Gemi daha sonra Körfez Savaşı’nda görev yaptı. Sonraki yıllarda ise, Körfez Savaşı sonrasında Irak’ın güneyinde oluşturulan uçuşa yasak bölgede sürdürülen “Güney Keşif Operasyonu” ile Afganistan’daki “Kalıcı Özgürlük Operasyonu” sürecine dahil oldu. Abraham Lincoln, son olarak bu yıl Ocak’ta İran ile ABD arasında Hürmüz Boğazı konusundaki gerilim sürerken, Hürmüz boğazından geçerek Basra Körfezi’ne girmesiyle dünya gündemine gelmişti.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika