spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

American Airlines 3,5 milyar dolar kaynak arıyor

Seçtiklerimiz

Korona virüs salgınından en çok etkilenen sektörler arasında sivil havacılık geliyor. Dünyanın dört bir yanında havayolu şirketleri nakit kriziyle boğuşuyor. Son olarak ABD’li American Airlines şirketi nakit kaynak ihtiyacında olduğunu duyurdu.
 
Şirket 3.5 milyar dolarlık nakit arayışına girişti. American Airlines’dan yapılan açıklamada 750 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştiriceğin belirtildi.

 
American Airlines’ın diğer ABD’li havayolu devlerine kıyasla çok daha fazla borcu olduğu belirtiliyor. Şirketin 2020 birinci çeyrek itibariyle toplam borcunun 34 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.
 
Dev hava yolu şirketinin son yıllarda agresif bir şekilde hisse satın alımı yaptığı bu nedenle korona virüs salgınında nakit krizini üst seviyede yaşadığı ifade edildi.
 
American Airlines, ABD hükümetinden 4,75 milyar dolarlık destek için girişimde bulunmuştu. Şirketin teminat olarak sık uçan yolcu programı göstereceği açıklanmıştı.

 
ALMANYA’DAN LUFTHANSA’YA 9 MİLYAR DOLAR
 
Yardıma ihtiyaç duyan tek hava yolu şirketi American Airlines değil. Almanya merkezli Lufthansa havayollarına hükümet 9 milyar dolarlık yardım paketi açıklamıştı.
 
Bu yardım karşılığında Alman hükümeti Lufthansa’nın yaklaşık yüzde 25’ine sahip olacak.
 
Lufthansa Grubu, Almanya hükümetinin sağladığı kurtarma paketinin olağanüstü genel kurul toplantısında hissedarların onayını alamaması durumunda, iflas koruma başvurusunda bulunabileceği konusunda uyarmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika