spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Salı, 16 Temmuz 2024

Alman Silahlı Kuvvetleri, 31 adet NH90 sipariş etti

Seçtiklerimiz

Alman Silahlı Kuvvetleri, deniz operasyonları için 31 adet NH90 sipariş etti

Bundeswehr (Alman Silahlı Kuvvetleri), Alman Donanması’nın deniz operasyonları için Sea Tiger (deniz kaplanı) olarak bilinen NH90 NFH helikopterinden 31 adet sipariş verdi.

NH90 Helicopter Industries (NHI) Başkanı Nathalie Tarnaud-Laude ve NATO Helicopter Management Agency (NAHEMA) Genel Müdürü Giorgio Gomma, Alman Silahlı Kuvvetleri’nin Ekipman, Bilgi Teknolojisi ve Hizmet İçi Desteği Federal Ofisi (BAAINBw) adına sözleşmeyi 26 Kasım’da imzaladı.

Helikopterler, Alman Donanması’nın 1981 yılında hizmete giren Sea Lynx Mk88A filosunun yerini alacak. Alman Silahlı Kuvvetleri’nin ayrıca hali hazırda yedi adeti teslim edilmiş olan 18 adet NH90 Sea Lion (deniz aslanı) deniz nakliye helikopterleri siparişi bulunuyor.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, Sea Tiger ve Sea Lion ile Alman Donanması en son teknolojiye sahip, yüksek performanslı helikopterlere sahip olacak ve birbiri ile uyumlu bir filonun avantajlarından yararlanabilecek.

2025 yılı itibari ile hizmete girmesi planlanan NH90 NFH’nin benzersiz deniz yeteneklerini sunmak için ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Alman ordusu tarafından NG90 TTH ve Alman Donanması tarafından NH90 NFH’nin yaygın kullanımı, lojistik ve eğitim açısından önemli sinerjiler sağlar.

Deniz uçuş ekipleri ve teknik personel, Sea Lion’ın piyasaya sürülmesinden bu yana ordunun NH90 mürettebatı ile birlikte temel NH90 eğitimine tabi tutulmaktadır.

Hem Sea Tiger hem Sea Lion, NH90 NFH’ın türevleridir. Sea Tiger, özel misyonları yerine getirmek için görev yetenekleri ve ekipmanları ile donatılan Sea Lion konfigürasyonuna dayanmaktadır.

Sea Tiger misyonları, keşif ve nakliyeye ek olarak, yüzeyin üstünde ve altındaki hedefleri tespit etmeyi de içerir. Bu amaçla, Sea Tiger, diğerlerinin yanı sıra, aktif bir dalış sonarı, pasif sonar şamandıraları ve silahlar (torpidolar ve füzeler) ile donatılmıştır.

Hali hazırda 100 adet NH90 helikopteri altı ülkeye teslim edilmiş ve arama kurtarma, insani yardım ve askeri operasyonlarda 70.000’den fazla uçuş saatini tamamlamıştır. Şu anda dünya çapında 270.000’in üzerinde uçuş saati biriktiren 430 adet NH90 helikopteri bulunuyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika