spot_img
spot_imgspot_img
13.2 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Ali Sabancı, İZair büyüyor

Seçtiklerimiz

Adnan Menderes Havalimanı’ndaki Genel Müdürlük binasındaki etkinliğe İZair-Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, İZair Genel Müdürü Gürol Yüksel, şirketin kabin ve yönetim kadrosu katıldı. Kaptanlığa terfi eden yardımcı pilotlara brövelerini takan Sabancı, yeni kabin ekibi personelini de tanıttı.

       

İlk kadın pilot

       

Sabancı, İZair’in 201 kişilik uçuş ailesine dönüştüğünü belirterek, “İZair, Pegasus Havayolları adına yaptığı uçuşlarla İzmir’den yurt içinde ve yurt dışında 13 noktaya yolcu taşımaktadır. Bu, firmamızın başarısını, ortaklığımızın ve müşterilerimizin memnuniyetinin en büyük göstergesi” dedi. Etkinlikte İZair’in ilk kadın kaptan pilotu Tülay Akköprü Gündüz de brövesini aldı.

       

İZair-Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, İzmir-Atina arasında uçak seferlerinin yeterli talep olmaması nedeniyle kaldırılacağı yönündeki haberlere ilişkin seferlere ısrarla devam ettiklerini belirterek, İZair Genel Müdürlüğü’nde kaptanlığa yükselen yardımcı pilotlara brövelerini verdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. İzmir-Atina arasındaki seferlerde zorlanmalarına rağmen ısrarcı olacaklarını belirten Sabancı, “Haftada üç gün yapılan seferlerin sayısının artırılması gerekiyor.

       

İş amacıyla kentler arasında yolculuk yapmak isteyenler, işini tamamladıktan sonra hemen geri dönmek istiyor. Ancak geri dönmek için bir iki gün beklemek zorunda kalacağı için gelmekten vazgeçiyorlar. Pazar yaratmak önemli. Bunun için de her gün uçmak gerekiyor. Haftada üç gün uçuyoruz, dolayısıyla işadamları gelemiyor, çünkü gelip işini bitirip ertesi gün geri dönmek istiyor. Bu seferleri daha çok gezme amaçlı insanlar kullanıyor” dedi.

       

 5 son model uçak
       
Artan bilet fiyatlarının arz talep dengesinden kaynaklandığına dikkat çeken Sabancı, “Daha da yükselebilir. Arz-talep meselesi, talep arttıkça yükselmesi normal. Maliyetler her geçen gün artıyor. Havacılıkta tüm masraflar dolar üzerinden yapılıyor.

       

Euro-Dolar paritesinin düşmesinin yıllık maliyeti bize 20 milyon Euroluk bir kayıp getiriyor” dedi. İZair’de sermaye artışına gittiklerini kaydeden Sabancı, İZair ekibini büyüttüklerini, 2012’de 5 son model uçak alacaklarını sözlerine ekledi.
         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika