spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

AKINCI-C’nin İlk Uçuş Tarihi Açıklandı

Seçtiklerimiz

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, AKINCI-C İnsansız Hava Aracı (İHA) hakkında açıklamalarda bulundu. Bayraktar, AKINCI-C’nin ilk uçuşunun gelecek yıl gerçekleştirileceğini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanıma sunulan AKINCI TİHA’nın farklı konfigürasyonları geliştiriliyor. Ukrayna üretimi Al-450 motoruyla envantere giren AKINCI TİHA’nın, 2x750hp (AKINCI-B) ve 2x220hp (AKINCI-C) gücünde motorlar kullanacak iki yeni konfigürasyonu daha geliştiriliyor.

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, TEI üretimi milli PD-222 motorunu kullanacak AKINCI-C ile ilgili TEKNOFEST esnasında sektör basının temsilcilerine açıklamalarda bulundu.

Genel Müdür Haluk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “PD-222 ile birlikte AKINCI, çok daha fazla süre boyunca havada kalabilecek ancak tabi ki kalkış ağırlığı 6 ton olmayacak. AKINCI-C’nin ilk uçuşu, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek. PD-222 gayet iyi bir motor, TB3’te de kullanacağız PD-170 olarak.

Bayraktar TB3’ün gemiye inişi için özel radarlar yapıyoruz, çok daha hassas iniş gerçekleştirilebilecek.

TCG ANADOLU’nun pistinin uzunluğu, Bayraktar TB3’ün kalkışı için yeterli. Gerekli analizler yapıldı. TB3’te hem MAM-L hem de MAM-T kullanılacak.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Bayraktar, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS sisteminin Bayraktar TB2 ile birlikte birden fazla ülkeye de ihraç edildiğini vurguladı.

Baykar Savunma tarafından halihazırda 200’den fazla Bayraktar TB2 S/İHA üretilmiş durumda. İhracat performansına başarıyla devam eden Baykar; AKINCI, Bayraktar TB3 ve MİUS projelerini de süratle sürdürüyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika