spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

AHL transit yolcu için dizayn ediliyor

Seçtiklerimiz

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, transit yolcunun 2000’li yıllarda olmadığını şuanda ise transit yolcuların toplam yolcunun yüzde 40’ını oluşturduğunu söyledi. Atatürk Havalimanı’nın transit yolcuya uygun şekilde dizayn edilmediğini ifade eden Şener, "Çünkü bizde öyle bir kavram yoktu. Şuan biz ona göre eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz." dedi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kapasite artırımı çalışmaları kapsamında yapımı tamamlanan yeni yolcu giriş kapısı açıldı. Dış hatlar terminalinde geliş katı 220 numaralı kapı sayesinde açığa park etmiş uçaktaki yolcuların ikinci bir giriş noktası olacak. Bu günden itibaren yolcular daha hızlı ve kolay şekilde terminale giriş yapacak.

Açılışta konuşan Sani Şener, 2000 yılında Atatürk havalimanını yaparken Türk Hava Yolları’nın (THY) buranın ana kullanıcısı olarak çok daha küçük olduğunu söyledi. THY’nin sadece İstanbul’a gelen ve İstanbul’dan giden yolcuları taşıdığını hatırlatan Şener, "Şu anda THY dünyanın sayılı havayolu arasına girdi. Bizde onların ana üssü olarak kendimizi pozisyonlamamız gerekiyor. Transit yolcu 2000’li yıllarda sıfır iken, şuanda toplam yolcunun yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu havalimanı transit yolcuya uygun şekilde dizayn edilmiş havalimanı değildi.

Çünkü bizde öyle bir kavram yoktu. Şuan biz ona göre eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. THY, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve TAV olarak ortak karar alma mekanizması kurduk. THY ne yapıyorsa ne yapacaksa 2023’e kadar planlarını verdi. 2020 yılına kadar burada kalacak isek bunu en iyi şekilde yolcuya hizmeti yürüteceğimize inanıyoruz. Bu kapı küçük bir kapı gibi gözüküyor ama hakikaten çok önemli. Terminaldeki dar boğazlardan birisi. Uzakta park eden uçaklardaki yolcuların havalimanına tek kapıda girmesiydi. Şimdi ikinci kapı açıldı." diye konuştu.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da, Atatürk havalimanı transit yolcuya göre dizayn edilmemiş bir havalimanı olmadığını vurguladı. Terminalin de buna göre yapılmadığını aktaran Topçu, ‘Tabii ki bu yoğun artış THY’nin yoğun artışı diğer ülke havayollarının da talebi neticesinde Atatürk Havalimanı kapasitenin üzerinde çalışmaktadır. Bugün 24 saat esasına göre hizmet veren bir havalimanı. Bütün slotları dolu ve kapasitesinin üzerinde çalışan bu kapasitesinin üzerinde çalışmayı da verimli şekilde sağlayan bir ekip bulunuyor." ifadesini kullandı.

"THY’NİN TRANSİT YOLCU SAYISI 2002 TOPLAM YOLCU SAYISINA DENK"

THY’nin 2002 yılındaki toplam yolcu sayısı şuanki transit yolcu sayısına denk olduğunu ifade eden Topçu, önümüzdeki günlerde de büyüme potansiyelinin transit yolcuda gözüktüğünü belirtti. THY’nin 104 ülkede 236 havaalanına uçan bir havayolu şirketi olduğunu kaydeden Topçu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu havayolu şirketinin HUB’u da Atatürk havalimanı biz kendi HUB’umuzdaki kaliteyi çok önemsiyoruz. THY bu kadar yoğun bir ortamda yüzde 86 gibi zamanında kalkış oranını yakalamış bir havayolu şirketi. Bu Avrupa’nın diğer havayolu şirketi HUB’larına baktığımız zaman gerçekten başarıdır."

TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü ise basit bir kapı için toplanmadıklarını, 2013 yılı içinde yolcularımız için Atatürk Havalimanı’nda önemli işler yaptıklarını söyledi. Açıkta park eden uçakta yolcular terminale tek noktadan girdiğini ifade eden Ünlü, açtıkları kapıyla bu yolcuların terminale 2 ayrı noktadan giriş yapacaklarını, yolcuların girişleri çok daha hızlı ve kolay olacağını sözlerin ekledi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika