spot_img
spot_imgspot_img
25.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

Afrika’ya uçacaklar için aşı ve haplar ücretsiz

Seçtiklerimiz

 Geçtiğimiz günlerde THY’nin bir kabin amirinin sıtmaya yakalanarak hayatını kaybetmesi, ayrıca bir başka kabin memurunun da sıtmaya yakalanması haberlerinin basında geniş yer alması üzerine bu bölgelere gidecek vatandaşlar sağlık merkezlerine başvurmaya başladı.

Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü de Afrika’ya uçacak Türk vatandaşlarının bu tür hastalıklara yakalanmaması için gerekli önlemleri almalarını istedi. Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü oluşturduğu Seyahat Bağlık Birimi ile riskli ülkelere uçacak yolcular korunabilmesi için gerekli bilgileri web sitesi aracılığı ile sunarken ücretsiz olarak aşı yapıp hap dağıtıyor.

Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Başhekimi Doktor Aykut Cengiz Kavak bu konuda şunları söyledi:

“Dünyada özellikle Orta Afrika’da 100 binlerce vaka oluyor. Oradaki ölümlerin en yoğun sebeplerinden birisi de sıtma hastalığı. Türkiye’nin bu bölgeyle ilişkilerinin artmasından dolayı bu tür vakalarda da artma görülüyor. En son bildiğiniz gibi THY’nin kabin amirinin vefatı.”

Doktor Aykut Cengiz Kavak bu tür hastalıkları daha çok sık seyahat edenlerde görüldüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Bizim sağlık merkezimizin içersinde seyahat sağlık hizmeti birimimiz var. Vatandaşlarımız bu hizmete başvurdukları zaman gidecekleri bölgeye göre kendirine risk haritası çıkarıyoruz. Hangi aşıları olmaları gerekiyor? Gitmeden önce hangi koruyucu hapları almaları gerekiyor? Hangi koruyucu önlemlerle oraya sağlıklı olarak seyahat edip dönüşte de eğer hastalanırlarsa hangi şartlarda, hangi hastanelere başvurmaları gerektiği gibi detaylı bir bilgilendirme yapıyoruz.”

AŞI VE HAPLAR ÜCRETSİZ

Doktor Kavak alınacak önlemler içinde şunları söyledi:

“Bir kere önce bizim web sayfamızı ziyaret etmeliler. 444 77 34 numaralı danışma hattımız var. Oradan da bilgi alabilirler. Daha sonra randevu alarak bize gelip bizde o bölge ile ilgili belirlenmiş aşıları ve sıtmaya karşı özellikle korunma sağlayan tabletleri temin edebilirler.

Bu hapları biz genel müdürlük olarak ithal ediyoruz ve vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtımını yapıyoruz. O bölgelere seyahat etmeden en az 20 gün önce bize gelmelerini istiyoruz. Çünkü gitmeden bu hapa bir iki gün içinde başlamaları gerekiyor. Orada kaldıkları süre boyunca her gün almaları gerekiyor. Döndükten sonra da bir hafta bu hapı kullanmaları gerekiyor. Bu hapı eczanelerde bulma şansı yok. O yüzden mutlaka bir seyahat sağlık merkezine başvurmaları gerekiyor.”

Bu arada Afrika Togo’ya seyahat edecek olan müteahhit Coşkun Yılmaz kabin amirinin ölüm haberini basında gördüğünü söyleyerek “ Biz de ne olur, ne olmaz diye yaptıralım dedik. Arkadaşlarımız da gitmişti. Onlar da yaptırmış. Biz de yaptırdık” dedi.

Mimar Candan Coşkun Arslan  ise Togo’ya gittiğini söyleyerek, “ Basından aldığımız bilgiler dahilinde tedbir maksadıyla işi sağlama alalım dedik. Gittiğimiz ülkelerde sıtma, sarıhumma gibi hastalıklar için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz” dedi.

Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/İSTANBUL, (DHA)

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika