spot_img
spot_imgspot_img
19.1 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

ABD’den F-16 kararı: Kısıtlayıcı maddeler tasarıdan çıkarıldı

Seçtiklerimiz

ABD’de alınan karar gereği F-16 uçaklarının satışı için kısıtlayıcı maddeler tasarıdan çıkarıldı. Temsilciler Meclisi’nden geçen, Senato gündemine getirilen kısıtlayıcı maddeler savunma bütçesi NDAA’da yer almadı.

Yunan lobisi, büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Türkiye ile Yunanistan’ı yalnızca Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de değil, Washington’da da karşı karşıya getiren F-16 savaşında sabaha karşı bir ‘son dakika’ gelişmesi yaşandı. Yunan lobisi aylardır uğraştığı Türkiye’ye F-16 jetlerinin satışını engelleme girişimini kaybetti.

TASARIDAN ÇIKARILDI

ABD Temsilciler Meclisince sunulan ve Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlayıcı koşullara bağlayan maddeler, savunma bütçesi yasa tasarısından tamamen çıkarıldı.

TRT Haber’de yer alan habere göre, ABD Kongresinin iki kanadından senatör ve temsilcilerin yer aldığı konferans komitesi, 857 milyar dolarlık savunma bütçesini de içeren NDAA tasarısına son halini verdi.

MADDELER YER ALMADI

Tasarının son halinde, Rum lobisine yakınlıklarıyla bilinen New Hampshire Temsilcisi Demokrat Chris Pappas, Florida Temsilcisi Cumhuriyetçi Gus Bilirakis, New York Temsilcisi Cumhuriyetçi Nicole Malliotakis ve New Jersey Temsilcisi Demokrat Frant Pallone dahil 18 temsilci tarafından sunulan ve tasarının Temsilciler Meclisi versiyonuna eklenerek kabul edilen Türkiye’ye F-16 satışlarını kısıtlayıcı koşullara bağlayan maddeler yer almadı.

Bu gelişmenin ardından Türkiye’nin ABD’den F-16 alabilmesi için yönetimin sunduğu satış tebligatına kongreden itiraz gelmemesi gerekiyor. Kongreden bu adımın gelmesinde, Türk diplomatların ve Dışişleri Bakanlığının Washington’daki çabalarının etkili olduğu ifade ediliyor.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika