spot_img
spot_imgspot_img
18.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

ABD’de B-21 uçağı için geri sayım başladı

Seçtiklerimiz

ABD çok gizli silahını tanıtmaya hazırlanıyor. Projede 8 bin kişi çalıştı. 203 milyar dolar harcandı. İddialara göre; üretimde daha önce hiç görülmeyen teknolojiler kullanıldı. B-21 Raider hayalet bombardıman uçağı 2 Aralık’ta tanıtılacak.

ABD Hava Kuvvetleri, programa yaklaşık 203 milyar dolar harcadıktan sonra, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş uçağını gelecek ayın başlarında tanıtmayı planlıyor. B-21 Raider hayalet bombardıman uçağı, 2 Aralık’ta Kaliforniya Palmdale’deki Northrop Grumman tesisinde tanıtılacak.

Bombardıman uçağı, en son gizlilik teknolojilerini kullanan uzun menzilli bombalama ve nükleer görevler gerçekleştirmek için tasarlandı.

8 BİN KİŞİ ÇALIŞTI

Northrop Başkanı Tom Jones, uçağın “çok çekişmeli ortamlardaki operasyonlar için optimize edildiğini” söyledi. Jones, Defence One’a yaptığı açıklamada, geliştirme projesinin 40 eyalete yayılmış 8 binden fazla çalışanı kapsadığının altını çizerek, “Ülkemiz için büyük bir yetenek olacağına dair ilk görüş olduğunu düşünüyorum” dedi.

6’INCI NESİL BOMBARDIMAN UÇAĞI

Hava Kuvvetleri, B-21’i altıncı nesil bir uçak olarak adlandırdı. Bu özelliği B-21 Raider’ı en gelişmiş uçak olarak tanımlıyor.

Uçak nesilleri, uçuş teknolojisinin ana aşamaları ile adlandırılıyor. B-21’e kadar dünyanın en gelişmiş savaş uçakları beşinci nesil olarak biliniyordu. 90’lar ve 21. yüzyılın başlarına hakim olan beşinci nesil teknolojisi artık yerini 6’ıncı nesil uçaklara bırakmaya başladı.

İSMİNİ ESKİ BOMBARDIMAN TİMİNDEN ALIYOR

Raider, adını Doolittle Raiders olarak bilinen 2. Dünya Savaşı bombardıman mürettebatından alıyor.

Raider’lar Japonya’nın Pearl Harbor’a saldırıp ABD’yi savaşa sokmasından sadece aylar sonra, 18 Nisan 1942’de Tokyo’ya bir saldırı düzenlemek için gönüllü olan 80 Hava Kuvvetleri mensubundan oluşuyordu.

Bombalama baskını Yarbay James Doolittle tarafından planlandı ve yönetilmişti. Tokyo saldırısı USS Hornet’in güvertesinden fırlatılan 16 B-25 bombardıman uçağıyla gerçekleştirilmişti.

Northrop kendi web sitesinde, “Doolittle Raiders’ın, yenilikçi ve cesur ruhu, Amerika’nın yeni nesil bombardıman uçağı B-21 Raider’ın adının ardındaki ilham kaynağı oldu.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika