spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

ABD uçakları hack’lenebilir

Seçtiklerimiz

Dünyanın süper gücü olarak anılan ve birçok terör örgütünün bir numaralı hedefi konumdaki Amerika Birleşik Devletleri, havacılık konusunda çok gelişmiş bir sisteme sahip.

       

Ülkede havacılık faaliyetlerini düzenleyen Federal Havacılık yönetimi(FAA) ise 11 eylülde kötü bir şekilde sınanan bu sistemin yine tehdit altında olduğu uyarısını yapıyor.

       

 

       

FAA, geçtiğimiz yıllarda yapılan birçok yenileme çalışmasına rağmen sistemin dışardan gelecek saldırılara karşı savunmasız olduğunu belirtti. Bazı hava trafik kontrolü sistemlerinin dışardan erişime açık olabileceğine dikkat çeken FAA, sistemin acilen güncelleştirilmesi gerektiğini açıkladı.

       

 

       

       

FAA ayrıca bazı hava trafik kontrolü sistmelerine ulaşmakta sorun yaşadıklarını ve bu erişimin dış güçler tarafından tamamen engllenmesinden endişe ettiklerini dile getirdi. Amerikan Hükümeti de teröristlerin ve suçluların bu sisteme ulaşmasından endişeleniyor.

       

 

       

Hackerların sistemin sadece FAA belgelerinin bulunduğu bölüme girebilme ihtimallerinin olduğu fakat kontrol kulesine sızmalarının mümkün olmadığı da açıklamada yer aldı.

       

       

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika