spot_img
spot_imgspot_img
8.7 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

ABD uçağıyla Çinlileri eğiten pilot yargılanıyor

Seçtiklerimiz

ABDnin talebi üzerine ekimde Avustralyanın bir kasabasında tutuklanan Duggan hakkında hazırlanan iddianame, Washington Bölge Mahkemesi tarafından açıklandı.

2017de başlayan soruşturmayı içeren iddianamede, “Duggan, 2010 ve 2012de üç kez bir Güney Afrika uçuş okulu aracılığıyla Çin Halk Cumhuriyeti pilotlarına askeri eğitim sağladı.”

ifadesi kullanıldı.Güney Afrika merkezli uçuş okulunun Çinde de şubesinin bulunduğu ve yöneticileri arasında bir Güney Afrika, bir İngiltere vatandaşının yanı sıra Çin ordusu için askeri bilgi toplayan bir Çin vatandaşının olduğu aktarılan iddianamede, Dugganın, başta uçak gemilerine inişiyle ilgili taktikler olmak üzere Çin pilot kursiyerlerine deniz havacılığıyla ilgili birçok konuda eğitim verdiği ileri sürüldü.

Bu eğitimi vermesi için ismi ve görevi açıklanmayan bir Çin vatandaşı ile sözleşme imzaladığı iddia edilen Duggana ABD Dışişleri tarafından e-posta yoluyla bu konuda uyarı yapıldığı ancak eski pilotun ABD hükümetinden izin almadığı belirtildi.

ABD UÇAKLARIYLA ÇİN PİLOTLARINI EĞİTMİŞ

İddianamede, Dugganın ABD ve Avustralya çifte vatandaşı olduğu, 2009dan başlamak üzere sık sık Avustralya, ABD, Çin ve Güney Afrika arasında seyahat ettiği, 2010da Çine havacılık ve uçak gemisi eğitimleri hakkında bir rapor sunduğu ve ABD tarafından Çine uygulanan silah ambargosu ihlaline karıştığı ileri sürüldü.

Duggan ile anlaşma yapan Çin vatandaşının aynı zamanda Çinli pilotlara deniz havacılığı eğitimi verilmesi için söz konusu uçuş okulu ile Çin arasındaki anlaşmaya aracılık ettiği iddia edilendianamede, anlaşma kapsamında Güney Afrikadaki uçuş okulunun Dugganın desteğiyle, ABD hükümetine Çin pilotlarına eğitim vereceğini deklare etmeden ABDli bir şirketten T-2 Buckeye tipi eğitim uçağı aldığı belirtildi.

İLK DURUŞMANIN BU HAFTA YAPILMASI BEKLENİYOR

Duggan, savunma hizmetlerini yasa dışı şekilde Çine ihraç etmek, ABDyi dolandırmak, kara para aklamak ve silah ihracatı kontrol yasası ile uluslararası silah trafiği düzenlemelerini ihlal etmek de dahil dört suçtan yargılanacak.

21 Ekim 2022de Orange kasabasında gözaltına alınan ve Sidneyde tutuklu bulunan Dugganın ilk duruşmasının bu hafta yapılması bekleniyor.

ABD ile Avustralya arasında suçluların iadesine ilişkin anlaşma var ancak Dugganın avukatı Dennis Miralis müvekkilinin ABD vatandaşlığından vazgeçtiğini ve Avustralya vatandaşı olarak herhangi bir yasayı ihlal etmediğini savunuyor.

Duggan, ABD Deniz Piyadelerinde 10 yıl görev yaptıktan sonra 2002de Avustralyaya, daha sonra 2014te Pekine taşınmıştı.

Dışişlerinin uyarılarına rağmen Çin ile ilişkilerine devam ettiği iddia edilen Duggan, ABDnin radarına 2014te bir kez daha takılmıştı.

Temmuz 2014te Kanadada tutuklanan ve ABD askeri uçak tasarımlarına ilişkin bilgilerin çalınmasını da içeren yüksek profilli bilgisayar korsanlığı davasında suçunu kabul edip hapis cezasına çarptırılan Çinli iş adamı Su Binin Duggan ile Pekinde aynı adreste kaldığı tespit edilmişti.

Dugganın tutuklanmasından kısa bir süre sonra İngiltere de Çine askeri eğitim verme iddialarına isimleri karışan vatandaşları hakkında yasal işlem başlattığını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika