spot_img
spot_imgspot_img
28.6 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

ABD-Rusya arasındaki gerilim şimdi de uzaya taşındı

Seçtiklerimiz

Rusya Savunma Bakanlığı, 15 Kasım’da uzayda bulunan bir Rus uydusunun füzeyle başarıyla vurulduğunu belirtti.

ABD ve NATO’dan Rusya’nın bu adımına tepki gelirken, Moskova yönetiminden ise Batı’ya ‘iki yüzlülük’ yanıtı gecikmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 15 Kasım’da uzayda bulunan bir Rus uydusunun füzeyle başarıyla vurulduğu belirtti. Açıklamada, “1982’den bu yana yörüngede bulunan ve artık çalışmayan Tselina-D adlı uzay aracı başarıyla vurulmuştur.” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın uzay aracını vurmasının ISS faaliyetlerine tehlike oluşturduğunu öne sürmüş ve Moskova yönetimini kınamıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın yörüngedeki faal olmayan bir uydusunu füzeyle vurmasını “pervasız” bir hareket olarak tanımlarken, uzay güvenliğine zarar verici nitelikte olduğunu bildirmişti.

ABD ve NATO’nun tepkilerine Rusya’dan yanıt gecikmedi. Açıklamada “Rusya’nın, söz konusu denemeyle Uluslararası Uzay Üssü (ISS) için tehlike oluşturduğuna yönelik ABD tarafından yapılan açıklamaları ikiyüzlülük olarak değerlendirmekteyiz.

ABD kimseye bilgi vermeden insansız hava araçları da dahil olmak üzere son model ekipmanlarını yörüngede aktif olarak deniyor ve geliştiriyor. Uzayda daha önce benzer denemeler ABD, Çin ve Hindistan tarafından da gerçekleştirilmiştir.” denildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika