spot_img
spot_imgspot_img
10.7 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

ABD’den SÜRPRİZ Hamle!!!

Seçtiklerimiz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurt Hikmet, Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Erbil yakınlarında askeri üs kuracağını bildirdi. 
 
İLK RESMİ AÇIKLAMA
 
ABD’nin Erbil’de askeri üs kuracağı iddiaları, Ekim 2014’ten beri gündeme getiriliyor. Ancak resmi makamlarca konuyla ilgili ilk kez açıklama yapıldı.
 
Hikmet, ABD’nin kurmaya hazırlandığı askeri üs ile ilgili, "IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenleyen uçaklara lojistik destek sağlamak amacıyla ABD tarafından bir askeri üs kurulacak. Yeri de Erbil yakınlarında olacak. Bununla ilgili hazırlıklar devam ediyor. Gerekli çalışmaların ardından uçaklar bölgeye gönderilecek ve askeri yetkililer gelecek. Uçakların kaç tane olacağı ve ne zaman gönderileceği henüz belli değil" ifadelerini kullandı.
 
Anadolu Ajansı’na konuşan Hikmet, "Buradaki uçaklar, IŞİD’e karşı savaşta keşif ve gözetleme için kullanılacak. Savaşa katılan uçakları geriden takip ederek herhangi bir gelişme olması durumunda anında yardım ulaştıracak. IŞİD hedeflerini bombalayacak uçaklar buradan havalanmayacak" diye konuştu.
 
ÜSLER KURULMASI GÜNDEME GELMİŞTİ
 
Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe’nin uçağı Rakka’da düştükten sonra IŞİD tarafından rehin alınmasının ardından, koalisyona katılan ülkeler bölgeye yakın lojistik ve kurtarma üsleri kurulmasını gündeme getirmişti.
 
Hikmet, IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan 60 ülkenin de Erbil’deki askeri üste uçak bulunduracağını aktararak, bunların ne zaman ve ne şekilde hareket edeceğine kendilerinin karar vereceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika