spot_img
spot_imgspot_img
8.6 C
İstanbul
Cuma, 1 Mart 2024

AB, Rusya ile vizeyi kaldırmaya hazırlanıyor

Seçtiklerimiz

İki ülke, pazar günü Brüksel’de yapılan gayri resmi bir toplantıda Rusya ile vizesiz seyahat için müzakerelerin ‘hızlıca’ başlatılmasını talep etti.

Üyelik müzakereleri yaptığı Türkiye ile vizesiz dolaşımı müzakere etmeye yanaşmayan Avrupa Birliği, itirazlara rağmen Ruslara vizesiz seyahat kapısını açmaya hazırlanıyor. Türkiye ile vize serbestisine ‘hayır’ diyen AB’nin lokomotif iki ülkesi Fransa ve Almanya, Rusya ile vize muafiyeti için acilen müzakerelerin açılmasını talep ediyor. Türkiye ile 4 yıldır yürütülen vize muafiyeti görüşmeleri geçen şubatta AB’nin uzlaşmaz tutumu üzerine çökmüştü. 

 
Türkiye ile 1959’dan bu yana üyeliği müzakere eden AB, Türk vatandaşlara vizesiz dolaşıma "vize" vermezken, Almanya ve Fransa’nın ısrarı üzerine Moskova ile vize muafiyeti müzakerelerini gündemine alıyor. Fransa ve Almanya geçtiğimiz pazar günü Brüksel’de yapılan gayriresmi bir toplantıda Rusya ile vizesiz seyahat için müzakerelerin "hızlıca" başlatılmasını talep etti. 
 
Alman ve Fransız dışişleri bakanları gayriresmi toplantıda AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton ve diğer üye ülkelere neden Rusya’yı vizeden muaf tutmak istediklerini izah etti. Rusya ile AB’nin doğu sınırının bir kısmını oluşturan Polonya da vize muafiyetine sıcak bakıyor. Hafta sonu Ashton’a ortak bir mektup gönderen Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, Rusya’nın "farklı bir ligde" olduğu için farklı muameleyi hak ettiğini savundu.

Rusya’nın demokrasi, insan hakları gibi sorunları olduğunu teslim eden mektup, yine de vize muafiyetini tavsiye ediyor. İki bakana göre Rusya’nın büyük siyasi nüfuzu, arz ettiği ekonomik fırsatlar ve muazzam tabii kaynakları vize muafiyetini mecburi kılıyor. Rusya’ya vize muafiyeti tartışmaları ise bazı üye ülkelerin tenkidine maruz kalıyor. Bu ülkelere göre vize muafiyeti kuyruğunda bekleyen ülkelere "siz önemsizsiniz" mesajı verilirken, Putin’in önümüzdeki yıl tekrar devlet başkanı olmasına da sıcak bakıldığı izlenimi verilecek. 

 
ALMANYA VE FRANSA, TÜRKLERE KARŞI 
 
Türkiye, AB’nin vize muafiyeti için 3 temel talebi olan geri alım anlaşması, biyometrik pasaport ve sınır güvenliği konularında şartları yerine getirmesine rağmen Brüksel; Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Rum Kesimi’nin itirazları üzerine vize serbestisi müzakerelerinde geri adım atmıştı. AB’nin vize talep etmediği ülke ve bölgeler arasında Asya’da Japonya, Güney Kore, Malezya, Hong Kong, Makau, Tayvan; Ortadoğu’da İsrail; Balkanlar’da Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek ve Arnavutluk; Güney Amerika’da Arjantin, Brezilya, Şili, Paraguay, Uruguay ve Venezuela bulunuyor. 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika