spot_img
spot_imgspot_img
8.4 C
İstanbul
Salı, 5 Mart 2024

AB havaalanı ve uçaklarda maske takma zorunluluğunu kaldırıyor

Seçtiklerimiz

Avrupa Birliği yetkilileri Covid-19 salgının hafiflemesiyle birlikte önümüzdeki haftadan itibaren havaalanlarında ve uçaklarda maske takma zorunluluğunun kaldırılacağını açıkladı.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenlik Ajansı (EASA), Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ile ortak aldıkları kararın havayolu seyahatlerinin hem yolcular hem de mürettebat açısından normalleşmesi için büyük bir adım olmasını umduklarını belirtti.

Ortak açıklamada yeni talimatnamede pandemideki son gelişmeler, özellikle aşılama ve doğal yollarda elden edilen bağışıklık düzeyinin yüksek olması ve buna ilaveten Avrupa ülkelerinde kısıtlamaları kaldıran ülke sayısındaki artışın dikkate alındığı kaydedildi.

EASA İcra Direktörü Patrick Ky “Yolcular yine de sorumlu davranmak ve başkalarının seçimlerine saygı göstermek durumundadır” uyarısında bulundu ve bir yolcunun öksürmesi ya da hapşırması durumunda yüz maskesi kullanmasını yakın koltuklarda oturanların güvenliği için şiddetle tavsiye ettiklerinin altını çizdi.

Uygulama 16 Mayıs tarihinden itibaren yürürlüğe girecek, ancak havayolu şirketleri bu tarihten sonra da farklı kuralların uygulandığı yerlere yolculuk yapılması durumunda maske kuralını uygulamaya devam edebilecek.

ECDC Müdürü Andrea Ammon ise el yıkama ve sosyal mesafe kurallarına hala riayet edilmesi gerektiğini belirtirken, havayolu şirketlerinin bir tıkanıklığa sebep olması durumunda mesafe kurallarını uygulamamayı tercih edebileceklerini kaydetti.

ECDC ayrıca havayolu şirketlerine örneğin yeni varyantlar gibi gelecekte ortaya çıkabilecek acil durumlara karşı yolcu seyahat formlarının toplanmasına dair sistemleri hazır tutmaları tavsiyesinde bulundu.

Uçaklarda ve havaalanlarında zaman zaman yolcular, personel ya da mürettebat arasında anlaşmazlıklara sebep olan maske takma zorunluluğu iki yıldır uygulanıyordu.

Geçen hafta Alman havayolu şirketi Lufthansa bir bölümü maske takmayı reddeden kalabalık bir Ortodoks Yahudi yolcu topluluğunun tamamını uçağa almayı reddettiği için özür dilemişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika