18.8 C
İstanbul
Cumartesi, 23 Ekim 2021

A.B, Alitalia’nın 73 milyon euroluk destek paketini onayladı

Haftanın Haberleri

Avrupa Komisyonu, İtalyan Hükümeti’nın, covid-19 krizi nedeniyle zorlanan milli havayolu Alitalia’yı desteklemek amaçlı hazırladığı 73.02 Milyon Euro’luk destek paketini ‘A.B devlet yardımı’ mevzuatına uygun bularak onayladı.

Destek paketi, havayolunun koronavirüs salgını nedeniyle 16 Haziran – 31 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında 19 uçuş hattında yaşadığı zararın tazmin edilmesini amaçlıyor.

Avrupa Komisyonu Rekabet politikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Margrethe Vestager basın açıklamasında şunları söyledi:

Havacılık sektörü, koronavirüs salgınınından en çok etkilenen sektörlerden biri olmaya devam ediyor. Bu destek paketi, koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle Haziran ve Ekim 2020 arasında Alitalia’nın uğradığı doğrudan zararlar için İtalya’nın destek olmasına imkan veriyor.

Ulusal devlet desteklerinin, AB kurallarına uygun olarak koordineli ve etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için Üye Devletlerle yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Aynı zamanda, Alitalia’ya yönelik geçmiş destek tedbirleriyle ilgili araştırmalarımız devam ediyor ve İtalya ile planları ve AB kurallarına uygunluk konusunda iletişim halindeyiz . “

Avrupa Komisyonu Nisan 2018’de, 2017 yılında İtalya tarafından Alitalia’ya verilen 900 milyon € krediyle ilgili bir soruşturma başlatmıştı. Şubat 2020’de Komisyon, Ekim 2019’da İtalya tarafından verilen 400 milyon € tutarında ek bir kredi için ayrı bir soruşturma daha başlattı. Her iki soruşturma da devam ediyor.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika