spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

7 Yıl Aradan Sonra İlk Ticari Uçuş Yapıldı

Seçtiklerimiz

Perşembe günü, Şam’daki büyükelçiliğini yedi yıl aradan sonra yeniden açtığını ilan eden Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) siyasi ve diplomatik adımı Arap ülkeleri arasında bir domino etkisine sebep oldu.

BAE elçiliğinin açılmasından saatler sonra Şam’dan kalkan bir yolcu uçağı Tunus’un Munastır şehrindeki Habib Burgiba Uluslararası Havaalanı’na 150 yolcusuyla birlikte indi.

İki ülke arasında 7 yıl sonra yapılan ilk ticari seferi gerçekleştiren uçağı, Esed rejimi taraftarı Tunuslular ve Suriyeliler karşılarken, uçaktan inen yolcuların elinde de Tunus ve Suriye bayrakları olması dikkat çekti. Öte yandan Bahreyn de dün Şam büyükelçiliğini yeniden açtığını duyurdu.

 
SEMBOLİK NİTELİKTE


Şam rejimine bağlı tek özel havayolu firması Cham Wings tarafından gerçekleştirilen uçuş, sembolik anlamı yüksek bir mesaj taşıyor. Arap Baharı’nın başlangıç noktasına yapılan uçuş aynı zamanda Mart ayında Tunus’ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi öncesine denk getirildi.

BAHREYN DE ELÇİLİĞİ AÇTI


Uçuş, BAE ve Suud yönetimlerinin Esed rejimini Arap Birliği üyeliğine yeniden davet etme hazırlığında olduğu iddialarını da güçlendirdi.
 
BAE ve Tunus’un adımlarından sonra Körfez bölgesi ülkelerinden Bahreyn de, Şam büyükelçiliğini yeniden açtığını dün duyurdu. Bahreyn Dışişleri Bakanlığınca yayımlanan açıklamada, Suriye’nin başkenti Şam’daki Büyükelçiliğin yeniden faaliyete başlayacağı belirtildi.

Açıklamada, Bahreyn’in başkenti Manama’daki Suriye Büyükelçiliğinin de çalışmalarını sürdürdüğü ve iki ülke arasındaki uçuş seferlerinin devam ettiği kaydedildi. BAE maslahatgüzarı, Şam büykelçiliğinin açılışında, diğer Arap ülkelerinin de yakın zamanda benzer adımlar atacağını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika