spot_img
spot_imgspot_img
8.5 C
İstanbul
Perşembe, 29 Şubat 2024

2397 havalimanı CEO’suna Türkiye’yi anlattı

Seçtiklerimiz

ACI World YK Üyesi Sani Şener, 2397 havalimanı CEO’suna Türkiye’yi anlattı
 
Uluslararası Havalimanları Konseyi ACI World’ün Montreal’de düzenlenen genel kurulunda konuşan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener, İstanbul’daki terör saldırısı sonrasında krizi nasıl yönettiklerini anlattı. Şener, darbe girişimi sırasında da Türk insanının havalimanına gelerek demokrasiyi savunduğunu aktardı.
 
Havalimanı işletmecilerinin küresel ölçekteki çatı örgütü Uluslararası Havalimanları Konseyi ACI World’ün yıllık genel kurul toplantısı Kanada’nın Montreal şehrinde gerçekleştirildi. Konseyin yönetiminde yer alan Sani Şener kongrede, dünyanın farklı coğrafyalarındaki havalimanlarının CEO’larına 28 Haziran’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısından sonra krizin nasıl yönetildiğini ve sekiz saat gibi kısa bir sürede havalimanını nasıl açtıklarını anlattı. Şener 15 Temmuz darbe girişimi sırasında havalimanında yaşanan sürecinde detaylarını aktardı.
 
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Toplantı tüm dünyada 2397 havalimanını temsil eden üst düzey yöneticiye bu tecrübeyi anlatmak ve ülkemizin şu andaki durumunu açıklamak için çok iyi bir fırsat oldu. Burada ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Hem terör saldırıları hem de darbe girişimi ile ilgili gösterdiğimiz sunum bu işin gerçek yüzünü çok iyi anlattı. Sekiz saat gibi kısa bir sürede havalimanını tekrar faaliyete geçirmemizin terörizme karşı verilen önemli bir yanıt olduğunu herkes söyledi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda darbe girişimi gecesi yaşananları, tankların havalimanı kapısında yer aldığı fotoğrafları ve Türk insanının darbe girişimine duruşunu gören tüm katılımcılar etkilendi ve Türk halkının demokrasiye sahip çıkışını övgüyle karşıladı” dedi.
 
2014 yılından bu yana Avrupa kıtasını temsilen ACI World Yönetim Kurulu’nda yer alan Sani Şener, Türkiye’de yaşanan terör saldırısı sonrası birçok Avrupa havalimanı temsilcisinden de Atatürk Havalimanı’nı girişlerindeki güvenlik kontrolleri ile ilgili soru geldiğini ve bu konuda da bilgi verdiğini belirtti.
 
ACI World genel kuruluna 160 ülkeden 2397 havalimanı temsilcisi katıldı. Merkezi Montreal’de bulunan örgüt 1991 yılında kuruldu. Geçen yıl ACI üyesi havalimanları tüm dünyada 7,1 milyar yolcuya ve 86 milyon uçuşa hizmet verdi.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika