spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

109 Adet Sikorsky 2020’de teslim edilecek

Seçtiklerimiz

ABD’li Sikorsky’nin Türkiye için ürettiği 109 adet helikopter 2020’de teslim edilecek. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, “Taraflar proje çalışmalarına devam ediyor” dedi

 

 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında proje çalışmaları devam eden 109 adet Sikorsky helikopterinin 2020’de teslim edileceğini bildirdi. Yılmaz, milletvekillerinin ABD’li Sikorsky firması ile yürütülen Genel Maksat Helikopter projesi ile ilgili sorularını yanıtladı.

ASELSAN ÜRETECEK
 
 Sikorsky ile yürütülen proje kapsamında henüz helikopter teslimatının yapılmadığını belirten Bakan Yılmaz, helikopter teslimatlarının 2020’li yıllarda yapılmasının planlandığını açıkladı. Yılmaz imzalanan sözleşme çerçevesinde tarafların proje çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. Projenin TSK ve diğer kamu kullanıcılarının helikopter ihtiyacının maliyete etkin bir yöntem ile karşılanması ve Türk helikopter sanayinin oluşumunun desteklenmesi amacıyla 2009’da başlatıldığına işaret eden Yılmaz, projenin taraflarını ise ‘Türk Uçak Sanayi Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) ana yüklenici, Sikorsky ana alt yüklenici, ASELSAN, Text Endocing Initiative (TEI) ve Alp firmaları alt yükleniciler" olarak sıraladı. Yılmaz, proje kapsamında kokpit, kabin, paller’in TUSAŞ, motorun TEI, iniş takımı ve dişlilerin Alp ve aviyonik suitin de ASELSAN tarafından üretileceğini söyledi. Yılmaz, tüm entegrasyonun ise TUSAŞ tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika