spot_img
spot_imgspot_img
28.7 C
İstanbul
Cuma, 21 Haziran 2024

100’den fazla Çin savaş gemisi onlarca uçak…

Seçtiklerimiz

China Daily gazetesi, askeri kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde, geçen hafta yapılan tatbikata donanmaya ait 100’den fazla gemi, onlarca uçak ve çok sayıda elektronik savaş unsurunun katıldığını yazdı.  

Çin’in stratejik ve kruz füzelerine sahip İkinci Top Birliği de tatbikata birkaç taburla katıldı.

EN YENİ SİLAHLAR KULLANILDI

Çin Merkezi Televizyonu (CCTV) da ordunun tatbikatta J-11 savaş uçakları ve 054-tip fırkateyn dahil en yeni silahlarını kullandığını gösterdi.

Tatbikatta çok sayıda füze ve torpidonun yanı sıra binlerce top mermisi ve bomba kullanıldı.

Askeri yetkililer, tatbikatın donanmanın hava savunma ve erken uyarı sistemlerini test etmeyi ve acil yanıt verme kapasitesini geliştirmeyi amaçladığını belirtti.

DONANMANIN DÜZENLEDİĞİ EN BÜYÜK MANEVRA

Bu arada Deniz Kuvvetleri Eğitim Bölümü’nden adı açıklanmayan bir yetkili, tatbikatın şimdiye kadar donanma tarafından düzenlenen en büyük askeri manevra olduğunu belirtti. Yetkili, tatbikatta donanmanın süpersonik füzeye karşı alacağı önlemler de dahil çeşitli savunma manevralarını test ettiğini de kaydetti.  

Güney Denizi Donanması Komutanlığı da "Çeşitli tehdit senaryoları ve gerçekçi savaş simülasyonlarının kullanıldığı tatbikat, gerçek bir operasyon kadar donanımlıydı. Tatbikat sırasında donanmanın yeni silahlarının performansı test edildi" açıklamasını yaptı.

Donanma sözcüsü Kıdemli Yüzbaşı Liang Yang, tatbikatın uluslararası kanunlar ve uygulamalar çerçevesinde yapıldığını ve ordunun ilerde de benzeri tatbikatlar düzenleyeceğini kaydetti.

Liang, "Donanma, ulusal egemenlik, ülkenin güvenliği ve çıkarlarını korumak, bölgede barış ve istikrarı sağlamak için üzerine düşenleri yapmaya devam edecektir" dedi.

Ulusal Savunma Üniversitesi’nden askeri teknoloji uzmanı Li Li de CCTV’ye yaptığı açıklamada donanma tatbikatlarında genellikle 10’dan az gemi katıldığını belirtti.

Son tatbikata katılım düzeyinin nadir görüldüğüne işaret eden Li, askeri manevra sayesinde hem personelin yeni silah ve taktiklere alıştığını hem de olası bir bölgesel çatışmayla ilgili simülasyon yapıldığını kaydetti.

Filipinler, geçen hafta yaptığı açıklamada, Çin’in Güney Çin Denizi’nde yaptığı tatbikatın tam olarak nerede yapıldığını açıklamadığını ve bu konuda Pekin yönetiminin şeffaf olması gerektiğini belirtmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika