AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Dünya Enerji Jeopolitiği, Büyük Orta Doğu Projesi ve TÜRKİYE

Selman TENGÜZ

info@airnewstimes.com

21'nci Yüz Yıl '' Dünya Enerji Güvenliği '', sadece ABD, AB ve Batı için değil aynı zamanda Hindistan, Çin, Japonya gibi enerji tüketen ve ekonomisi gelişen ülkeler için en can alıcı sorun olacaktır.  Bu nedenle de, '' Büyük Orta Doğu Projesi '' bağlamında Irak'ın kontrolü petrolün yakıt olarak değil, güç olarak kullanımı içindir.  Orta Doğunun ABD tarafından kontrol altına alınması, Avrupa'nın, Japonya'nın ve Çin'in musluğunun el altında bulunması anlamını da taşımaktadır. 
 
Büyük Orta Doğu Projesi, genelde Afrika'da Fas'tan Asya'da Çin sınırlarına uzanan coğrafyada yer alan 22 devletin siyasi yaşamında bulunan ve ABD'ye muhalif yönetimlerin yok edilmesi ve ABD'ye bağımlı bağımlı bir siyasi, ve ekonomik düzenin kurulmasını amaçlamaktadır. 
 
ABD'nin ulusal çıkarları açısından Orta Doğu coğrafyasını her alanda daha yoğun olarak etkisi altına alma amacıyla, kanıt olup olmadığına bakmaksızın, kendi varlığı için tehdit ortamı yaratacağını düşündüğü devletlere ve her oluşuma karşı, hiçbir kurala uymaksızın müdahale etmekten kaçınmamaktadır. 
 
ABD,  bu amaca yönelik olarak da kendi askeri gücünü kullanmak yerine, edindiği yeni müttefikler ile Orta Doğu'yu yeniden şekillendirmek, Basra Körfezi bölgesine hakim olmak , Avrasya'yı kontrol etmek ve uzun vadede Dünya egemenliğini tesis etmek istemektedir. 11 Eylül 2001 New York ikiz kule saldırısını cezalandırmak amacıyla Afganistan'ın ardından Irak'ı işgal altına alınması da bu ''Büyük Orta Doğu Projesi''  stratejisinin ilk adımları olmuştur.
 
Büyük Orta doğu Projesi ile, bölgesinde ''GÜÇ'' olma konumundaki devletlerin bu etkinliklerinin azaltılması, askeri güçlerinden ABD'nin ulusal çıkarına uygun bir şekilde istifade edilmesi, mali ve ekonomik yardımlar ile ABD'nin nüfuzunun yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Gerçekleştirildiğinde Orta Doğuya refah ve özgürlükler gelecek, tüm anlaşmazlıklar giderilecek gibi söylemlerin arkasında ABD'nin Orta Doğu Bölgesi'nde egemen olması stratejisi yatmaktadır.
 
ABD, Orta Doğu Bölgesinde '' Amerikan Barışı'' getireceği iddiasıyla Ulus Devletlerin, bir federasyon altında birleştirilmiş federal devletlere dönüştürülüp '' böl, küçült, birleştir ve yönet stratejisi ile Büyük Orta DoğuProjesini gerçekleştirmek istemektedir. 
 
Günümüzde yaşanan olaylar, hegemonik politikalar güden ABD ile enerji rezervlerine sahip enerji devi Rusya arasında gizli ve açık bir savaşın başladığı gözlenmektedir. Rusya'nın, petrol ve gaz kaynakları, enerji iletim hat ve depolama imkanları üzerinde kurduğu kontrollar ile tüketici  ülkeleri kendine bağımlı hale getirmeyi ve enerjiyi bir dış politika baskı ve tehdit aracı olarak kullandığı görülmektedir.
 
ABD ve Batı Dünyası, bugün Orta Doğu Bölgesindeki hedef ülkelerde İslamiyetin mehzep yaklaşımlarından ve ayrılıklardan istifade edip ve de körükleyerek ''Ilımlı İslam'' adı altında ulusal kimliklerinden arındırılmış, ümmetçiliği esas alan toplumlar yaratmaktadırlar. Ancak bu yapılırken, Ilımlı İslam ABD ve Batı Dünyasını tehdit eder hale gelmiş ''  Radikal İslama  '' dönüşmüştür.
 
Laik ve Demokratik yapısı, yetişmiş genç nüfusu, dinamik ekonomisi ile bölgesel bir güç konumundaki  Türkiye'nin Ilımlı İslam ile bütünleştirilmesi ve Orta Doğu Bölgesinde özenilecek bir model ülke yaratılma çalışmaları ABD'nin ve tüm Batı Dünyasının savunduğu bir strateji olmuştur. Avrupa Birliği dışında tutulacak bir Türkiye, ABD'nin ve AB'nin Orta Doğuda örtüşen menfaatlerinin savunucusu olacağı politikaları da ağırlık kazanmışdır. 
 
Kısıtlı petrol ve gaz yataklarına sahip Türkiye'nin, üretici Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Irak ve Suriye doğalgaz ve petrolünün Avrupa Birliği ve Dünya Pazarları arasında güvenli bir enerji koridoru olması, petrol ve doğalgaz boru hat ve depolama tesislerinin mevcudiyeti sadece ekonomik bakımdan değil buna paralel internasyonal ve güçlü politikalar yürütebilmesine  imkan sağlamaktadır. Türkiye'nin enerji jeopolitiğinde öne çıkan konumu ile ''Büyük Güçlerin'' enerji güvenliği mücadelesinde kilit bir ülke olarak rol alması kaçınılmaz olmuştur. Türkiye, Hazar, Kafkasya ve Orta Doğu'nun önemli petrol ve gaz kazanım sahaları ile Avrupa'daki tüketim pazarları arasında enerji koridorunda tüketici, tedarikçi ve yatırımcı bir ülke konumuna gelmiştir. 
 
Ekonomik ve çıkar mücadeleleri en acımasız bir şekilde Orta Doğu'da devam ederken, Türkiye sahip olduğu sayısız avantajı zamanında gerçekleştirerek enerji koridoru bir ülke konumuna gelebilecektir. Bu durum,bir taraftan Türkiye'ye güvenlik sağlarken, ekonomisini güçlendirecek ve diğer taraftan dış politikalarda da yeni bir çığır açacaktır.
 
Esen Kalınız !
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
Thomas Cook'un slotları easyJeet'e satıldı
Thomas Cook'un slotları easyJeet'e satıldı
Thomas Cook'un Gatwick ve Bristol havalimanlarındaki iniş ve kalkış slotlar
Emirates Group, Yarıyıl Performansını Açıkladı
Emirates Group, Yarıyıl Performansını Açıkladı
Emirates: Kâr %282 artışla 235 milyon dolar oldu. Koltuk yükü faktörü, taşı
Atlasglobal yeni kabin üniformasıyla ilk kez uçtu
Atlasglobal yeni kabin üniformasıyla ilk kez uçtu
Havayolu sektörüne yenilikler kazandırmaya devam eden Atlasglobal Hava Yoll
İSG çalışanlarına Sıfır atık mavi dönüşümü eğitimi
İSG çalışanlarına Sıfır atık mavi dönüşümü eğitimi
Sabiha Gökçen Havalimanı (İSG) çalışanlarına 'Sıfır atık mavi dönüşümü' eği
TUSAŞ'a Boğaziçi Üniversitesi'nde Ödül
TUSAŞ'a Boğaziçi Üniversitesi'nde Ödül
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'ye (TUSAŞ) Boğaziçi Üniversitesi'nde ödü
THY Ekiplerinden Mehmetçiğe Selam
THY Ekiplerinden Mehmetçiğe Selam
Türk Hava Yolları, Milli Savunma Bakanlığının Barış Pınarı Harekâtı için so
Türk Misafirperverliği İGA Lounge'da
Türk Misafirperverliği İGA Lounge'da
Havalimanında geçirilen zamanı eşsiz bir deneyime dönüştürmeyi hedefleyen İ
Corendon Polonya Pazarında Atakta
Corendon Polonya Pazarında Atakta
Corendon Airlines, Polonya'da faaliyet gösteren tur operatörleri, seyahat a
Emirates Yılın Havayolu Ödülünü Kazandı
Emirates Yılın Havayolu Ödülünü Kazandı
Dünyanın en büyük uluslararası havayolu şirketi olan Emirates, Airline Econ
Pegasus yaz sezonu biletlerini satışa çıkardı
Pegasus yaz sezonu biletlerini satışa çıkardı
Pegasus Hava Yolları, 2020 yaz sezonu biletlerini yurt içi uçuşları için 89
Sabiha Gökçen Havalimanı'na Ödül
Sabiha Gökçen Havalimanı'na Ödül
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Fortune 500 tarafından Türk
SunExpress 30 Yaşında
SunExpress 30 Yaşında
Türk Hava Yolları ile Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, 30. Yaş kutl
THY, CNN ile olan anlaşmasını bitirecek mi?
THY, CNN ile olan anlaşmasını bitirecek mi?
Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı devam ederken özellikle ABD ba
THY 700 Kabin Memuru Alacak
THY 700 Kabin Memuru Alacak
THY, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile imzalanan protokol kaps
TUSAŞ, Büyük Ailesini Ağırladı
TUSAŞ, Büyük Ailesini Ağırladı
Ürettiği hava platformlarını tanıtmak için seçkin heyetleri misafir eden TU
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times