AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Dünya Enerji Jeopolitiği, Büyük Orta Doğu Projesi ve TÜRKİYE

Selman TENGÜZ

info@airnewstimes.com

21'nci Yüz Yıl '' Dünya Enerji Güvenliği '', sadece ABD, AB ve Batı için değil aynı zamanda Hindistan, Çin, Japonya gibi enerji tüketen ve ekonomisi gelişen ülkeler için en can alıcı sorun olacaktır.  Bu nedenle de, '' Büyük Orta Doğu Projesi '' bağlamında Irak'ın kontrolü petrolün yakıt olarak değil, güç olarak kullanımı içindir.  Orta Doğunun ABD tarafından kontrol altına alınması, Avrupa'nın, Japonya'nın ve Çin'in musluğunun el altında bulunması anlamını da taşımaktadır. 
 
Büyük Orta Doğu Projesi, genelde Afrika'da Fas'tan Asya'da Çin sınırlarına uzanan coğrafyada yer alan 22 devletin siyasi yaşamında bulunan ve ABD'ye muhalif yönetimlerin yok edilmesi ve ABD'ye bağımlı bağımlı bir siyasi, ve ekonomik düzenin kurulmasını amaçlamaktadır. 
 
ABD'nin ulusal çıkarları açısından Orta Doğu coğrafyasını her alanda daha yoğun olarak etkisi altına alma amacıyla, kanıt olup olmadığına bakmaksızın, kendi varlığı için tehdit ortamı yaratacağını düşündüğü devletlere ve her oluşuma karşı, hiçbir kurala uymaksızın müdahale etmekten kaçınmamaktadır. 
 
ABD,  bu amaca yönelik olarak da kendi askeri gücünü kullanmak yerine, edindiği yeni müttefikler ile Orta Doğu'yu yeniden şekillendirmek, Basra Körfezi bölgesine hakim olmak , Avrasya'yı kontrol etmek ve uzun vadede Dünya egemenliğini tesis etmek istemektedir. 11 Eylül 2001 New York ikiz kule saldırısını cezalandırmak amacıyla Afganistan'ın ardından Irak'ı işgal altına alınması da bu ''Büyük Orta Doğu Projesi''  stratejisinin ilk adımları olmuştur.
 
Büyük Orta doğu Projesi ile, bölgesinde ''GÜÇ'' olma konumundaki devletlerin bu etkinliklerinin azaltılması, askeri güçlerinden ABD'nin ulusal çıkarına uygun bir şekilde istifade edilmesi, mali ve ekonomik yardımlar ile ABD'nin nüfuzunun yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Gerçekleştirildiğinde Orta Doğuya refah ve özgürlükler gelecek, tüm anlaşmazlıklar giderilecek gibi söylemlerin arkasında ABD'nin Orta Doğu Bölgesi'nde egemen olması stratejisi yatmaktadır.
 
ABD, Orta Doğu Bölgesinde '' Amerikan Barışı'' getireceği iddiasıyla Ulus Devletlerin, bir federasyon altında birleştirilmiş federal devletlere dönüştürülüp '' böl, küçült, birleştir ve yönet stratejisi ile Büyük Orta DoğuProjesini gerçekleştirmek istemektedir. 
 
Günümüzde yaşanan olaylar, hegemonik politikalar güden ABD ile enerji rezervlerine sahip enerji devi Rusya arasında gizli ve açık bir savaşın başladığı gözlenmektedir. Rusya'nın, petrol ve gaz kaynakları, enerji iletim hat ve depolama imkanları üzerinde kurduğu kontrollar ile tüketici  ülkeleri kendine bağımlı hale getirmeyi ve enerjiyi bir dış politika baskı ve tehdit aracı olarak kullandığı görülmektedir.
 
ABD ve Batı Dünyası, bugün Orta Doğu Bölgesindeki hedef ülkelerde İslamiyetin mehzep yaklaşımlarından ve ayrılıklardan istifade edip ve de körükleyerek ''Ilımlı İslam'' adı altında ulusal kimliklerinden arındırılmış, ümmetçiliği esas alan toplumlar yaratmaktadırlar. Ancak bu yapılırken, Ilımlı İslam ABD ve Batı Dünyasını tehdit eder hale gelmiş ''  Radikal İslama  '' dönüşmüştür.
 
Laik ve Demokratik yapısı, yetişmiş genç nüfusu, dinamik ekonomisi ile bölgesel bir güç konumundaki  Türkiye'nin Ilımlı İslam ile bütünleştirilmesi ve Orta Doğu Bölgesinde özenilecek bir model ülke yaratılma çalışmaları ABD'nin ve tüm Batı Dünyasının savunduğu bir strateji olmuştur. Avrupa Birliği dışında tutulacak bir Türkiye, ABD'nin ve AB'nin Orta Doğuda örtüşen menfaatlerinin savunucusu olacağı politikaları da ağırlık kazanmışdır. 
 
Kısıtlı petrol ve gaz yataklarına sahip Türkiye'nin, üretici Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Irak ve Suriye doğalgaz ve petrolünün Avrupa Birliği ve Dünya Pazarları arasında güvenli bir enerji koridoru olması, petrol ve doğalgaz boru hat ve depolama tesislerinin mevcudiyeti sadece ekonomik bakımdan değil buna paralel internasyonal ve güçlü politikalar yürütebilmesine  imkan sağlamaktadır. Türkiye'nin enerji jeopolitiğinde öne çıkan konumu ile ''Büyük Güçlerin'' enerji güvenliği mücadelesinde kilit bir ülke olarak rol alması kaçınılmaz olmuştur. Türkiye, Hazar, Kafkasya ve Orta Doğu'nun önemli petrol ve gaz kazanım sahaları ile Avrupa'daki tüketim pazarları arasında enerji koridorunda tüketici, tedarikçi ve yatırımcı bir ülke konumuna gelmiştir. 
 
Ekonomik ve çıkar mücadeleleri en acımasız bir şekilde Orta Doğu'da devam ederken, Türkiye sahip olduğu sayısız avantajı zamanında gerçekleştirerek enerji koridoru bir ülke konumuna gelebilecektir. Bu durum,bir taraftan Türkiye'ye güvenlik sağlarken, ekonomisini güçlendirecek ve diğer taraftan dış politikalarda da yeni bir çığır açacaktır.
 
Esen Kalınız !
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
Pegasus'tan İtalya ve Irak kararı!
Pegasus'tan İtalya ve Irak kararı!
Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'y
Koronavirüs Lufthansa'yı vurdu
Koronavirüs Lufthansa'yı vurdu
Alman hava yolu şirketi Lufthansa, koronavirüs salgını sonrası hizmet maliy
Uçak Devi Boeing'de  737 Max Krizi Sürüyor
Uçak Devi Boeing'de 737 Max Krizi Sürüyor
Amerikan uçak firması Boeing, 737 Max krizini aşamıyor. ABD'de 3 havayolu ş
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlas Global Havayolları'nın resmen
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Amerikan New York Times gazetesinin geçtiğimiz haftalarda gündeme getirdiği
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress'in yeni CEO'su
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonya'nın milli hava yolu şirketi LOT'un, iflas eden Thomas Cook'a ait Al
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair, Airbus SE'den 100 adet uçak satı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
2019 yılını ürün, ağ ve müşteri deneyimi alanlarında önemli gelişmelerle ka
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
Southwest, TV reklam harcaması ikinci ve üçüncü sırada yer alan Türk Hava Y
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), tüm suçu THY yönetimine attı.!
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Sosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, Türk Hava Yolları'na (THY) seslendi ve
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
TÜRSAB, kendilerin İstanbul Havalimanı IGA tarafından 26 Aralık'ta gönderil
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Alınan sürpriz kararla yolculara ücretsiz verilen ikram mönüsünden sandviç
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, elektrikli uçağı ile hız rekoru kıracak.Rolls Royce şirketinin
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   16 Şubat 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times