AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Milas-Bodrum Havalimanı'nda görüşme yapıldı

Milas-Bodrum Havalimanı'nda görüşme yapıldı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Milas Bodrum Havalimanı Başmüdürlüğü’nden gelen davet üzerine balık işletmelerinin temsilcilerinin katıldığı toplantı düzenlendi.

» Havaalanları | 26 Eylül 2020 Cumartesi • Air News Times
DHMİ Milas Bodrum Havalimanı Başmüdürü Mehmet Kaya'nın daveti üzerine yapılan toplantıya, DHMİ Başmüdür Yardımcısı Engin Zırhlıoğlu, Milas Bodrum Havalimanı THY Müdürü Cengiz Tuncel, Havalimanın Gümrük Müdürü Mehmet Dama, DHMİ Güvenlik Şefi Ercan Mutluer, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Türkiye'nin en büyük balık üreticisi ve ihracatçısı firmaları arasında yer alan bazı firmaların temsilcileri katıldı.
 
Toplantıda DHMİ Milas Bodrum Havalimanı Başmüdürü Mehmet Kaya, Milas Ticaret Ve Sanayi Odası'nın (MİTSO) Milas Bodrum Havalimanından havayolu ile transit balık ihracatı yapılabilmesi talebi nedeniyle tarafların görüş ve önerilerini almak, durum değerlendirmesi yapmak üzere bir fizibilite toplantısı düzenlediklerini belirterek "Biz Milas bölgesi için kültür balığı üretiminin önemini biliyoruz. Türkiye'nin en büyük balık ihracatçısı firmaların bulunduğu bölgemizin balıklarının Milas Bodrum Havalimanı üzerinden transit ihracatının yapılabilmesi için her türlü desteği vermek isteriz" dedi.
 
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de konuyu ilk kez 2012 yılında gündeme getirdiklerini, 2013 yılında TOBB'a başvurarak Milas Bodrum Havalimanından balık ihracatının yapılabilmesi için girişim başlatılmasını talep ettiklerini anlatarak "Türkiye'nin en büyük balık kültür balığı üreticisi ve ihracatçısı firmalar Milas'ta. Firmalarımız Milas'tan 3 kıtada 29 ülkeye yılda yaklaşık 120 bin ton balık ihraç ediyorlar. Bu firmaların üretim, balık işleme tesisleriyle depoları Milas Bodrum Havalimanına sadece 5 km. mesafede. Fakat nedense, bir türlü buradan balık ihracatı yapılamıyor. Balıklar önce karayolu ile 220 km mesafedeki İzmir A. Menderes Havalimanına götürülüyor, burada kargolama işlemleri yapıldıktan sonra uçaklarla İstanbul Havalimanı'na taşınıyor. Orada gideceği ülkelere göre ayrıştırılan balıklar ihraç edilebiliyor. Bu gereksiz yere zaman kaybı ve masraf arttırıcı bir durum" dedi.
 
İhracatçı firma temsilcileri ise yaptıkları konuşmalarda balık işleme tesisleriyle depolarının Milas Bodrum Havalimanına sadece 5 kilometre mesafede olduğunu belirterek "Fakat işlemlerimizi, ihracatımızı buradan yapamıyoruz. Balıkların önce karayolu ile İzmir'e gönderilmesi, ardından uçakla İstanbul'a götürülmesi ve burada ayrıştırılarak gideceği ülkelere gönderilmesi çok büyük zaman kaybına neden oluyor. Söz konusu balık olunca, raf ömrü de kısalmış oluyor. Bu hem ihracatçı firma için, hem ithalatçı firma için, hem de gittiği ülkedeki perakendeci için sıkıntı oluşturuyor. Üstelik masraf artıyor ve bu da bizim rekabet gücümüzü azaltıyor" diye konuştular. Firma temsilcileri en kısa sürede bu sorunun çözümlenmesini talep ederek "Biz balığımızı Milas Bodrum Havalimanından transit olarak ihraç etmek istiyoruz. Hiç değilse, balığımızı karayolu ile İzmir'e taşımaktansa Milas Bodrum Havalimanından uçakla İstanbul'a götürmek istiyoruz" diye konuştu. Firma temsilcileri, Milas'tan balık ihracatının yapılabilmesinin şehir için de büyük bir prestij kaynağı olacağını vurgulayarak "Bu sadece balıkla ve Milas'ın ürünleriyle kalmaz. Milas'ın zeytini de, zeytinyağı da, balı da ihraç edilebilir. Ayrıca Muğla'nın diğer ilçeleriyle Aydın'dan ve Denizli'den bile buraya ihracat için ürün gelir. Çünkü şimdi tüm ürünler İzmir'e gidiyor ve orada çok büyük bir sıkışıklık yaşanıyor" ifadelerini kullandılar.
 
"MiİLAS'TAN İKİ BUÇUK SATTE 100 TON BALIĞI DUBAİ'YE GÖTÜREBİLİRİZ"
 
Milas Bodrum Havalimanı THY Müdürü Cengiz Tuncel de THY'nin elinde 40 tonluk, 60 tonluk ve 100 tonluk kargo uçakları olduğunu belirterek üretici firmaların buradan tek ülkeye bu miktarları tutturacak kadar ihracat yapacak olması durumunda Milas'tan o ülkelere kolaylıkla kargo uçağı kaldırabileceklerini belirtti. Tuncel "Ancak kargo uçaklarının kapasitelerini dolduracak miktarların toplanamaması durumunda Milas'tan uçak altı taşımacılıkla İstanbul'a balık taşıyabiliriz. Fakat bu durumda burada mutlaka bir gümrüklü saha ve soğuk hava deposu ve kargolama için XR cihazı olması gerekir. 100 tona kadar kargo taşıyabilecek uçaklarımız var. Firmalar bize getirirlerse 2 buçuk saatte Dubai'ye götürürüz" dedi.
 
Milas Bodrum Havalimanı Gümrük Müdürü Mehmet Dama ise havalimanından her türlü ihraç ürününün gümrüklemesini yapabileceklerini ve bunda bir sorun olmadığını vurgulayarak "Burada bir geçici depolama yeri olmalı. Biz burada her türlü gümrük işlemini yapabiliriz. Yetkimiz de var, personelimiz de var. Ama mutlaka uygun bir depolama yeri olmalı" diye konuştu.
 
Toplantının ikinci aşamasında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve firma temsilcileri kendi aralarında bir değerlendirme toplantısı yaptı. Özer yaptığı açıklamada "Burada anlaşılan şu; biz mutlaka bir gümrükleme alanı ve içinde XR cihazı olan geçici depolama alanı yapmak zorundayız. Bunun için de DHMİ'den buna uygun bir alanı kiralamamız gerekiyor. Biz MİTSO olarak kiralama girişimini başlatırız. Fakat gümrükleme alanın ve deponun yapımını firmalar olarak ortaklaşa sizin üstlenmeniz gerekir" dedi.
 
Firma temsilcileri de konuyu üst birimlerine taşıyacaklarını belirterek "Tesisleri biz yapabiliriz. Çünkü şu anda balığın nakliyesinin maliyeti bize çok geliyor. Firmalar bundan kurtulmak için gümrükleme alanı ve depo yapımını üstlenebilirler" diye konuştu.
 
Toplantıda firma temsilcilerinin konuyu kendi firma yönetimlerinde değerlendirmesi ve değerlendirme sonuçlarını MİTSO'ya iletmeleri ve bu duruma göre girişim başlatılması kararlaştırıldı.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
THY Ekim yaz tarifesi uçuş planını güncelledi
THY Ekim yaz tarifesi uçuş planını güncelledi
Türk Hava Yolları (THY), 24 Ekim tarihine kadar geçerli olacak 2020 yaz tar
SunExpress Bodrum'dan iki yeni hat açacak
SunExpress Bodrum'dan iki yeni hat açacak
Türk Hava Yolları ve Lufthansa ortaklığındaki SunExpress, 2021 yılında Bodr
TUSAŞ bir ürünü daha millileştirdi
TUSAŞ bir ürünü daha millileştirdi
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), savunma ve havacılık ekosisteminde
İstanbul Havalimanı 5 uluslararası sertifika aldı
İstanbul Havalimanı 5 uluslararası sertifika aldı
İstanbul Havalimanı, Kalite, Müşteri Memnuniyeti, Çevre, Bilgi Güvenliği ve
Pegasus Eylül ayı verilerini açıkladı
Pegasus Eylül ayı verilerini açıkladı
Pegasus, Eylül ayı trafik verilerini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya
Pegasus yurt içi uçuşlarda kampanya başlattı
Pegasus yurt içi uçuşlarda kampanya başlattı
Pegasus Hava Yolları, tüm yurt içi uçuşlarda yüzde 25 indirimli bilet kampa
Selçuk Bayraktar'dan Akıncı TİHA paylaşımı
Selçuk Bayraktar'dan Akıncı TİHA paylaşımı
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından heyecanla bek
TİHA'dan çok kritik başarı
TİHA'dan çok kritik başarı
Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde Baykar tarafından yerli ve milli im
Corendon Anadolu Efes Spor Kulübü İle Anlaştı
Corendon Anadolu Efes Spor Kulübü İle Anlaştı
Türkiye ve Avrupa'da havacılık sektörüne getirdiği yeniliklerle "İlklerin H
SunExpress, artık uçaklar için tasarım yapabilecek
SunExpress, artık uçaklar için tasarım yapabilecek
SunExpress'in havacılık tasarım ve sertifikasyon alanlarındaki mühendislik
TUSAŞ ihracat şampiyonu oldu
TUSAŞ ihracat şampiyonu oldu
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ihracat konusundaki başarısıyla Tür
Qatar Airways Öğrencilere Özel Kampanya Başlattı
Qatar Airways Öğrencilere Özel Kampanya Başlattı
Dünyanın en iyi havayollarından biriyle güvenli ve hijyenik bir uçuş deneyi
Cumburbaşkanı Erdoğan,TEKNOFEST'te konuşma yaptı
Cumburbaşkanı Erdoğan,TEKNOFEST'te konuşma yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST 2020'de yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin, h
Bayraktar:Sonraki hedefimizde akıllı uçan arabalar var
Bayraktar:Sonraki hedefimizde akıllı uçan arabalar var
Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar,
Gökbey helikopteri yerli motorla buluşuyor
Gökbey helikopteri yerli motorla buluşuyor
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli Gökbey
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   7 Mayıs 2020 Perşembe
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times