16.9 C
İstanbul
Cuma, 23 Nisan 2021

Almanlar ters kanatlı uçak yaptı

Haftanın Haberleri

Ters kanatlar hava akımını kolaylaştırdığı için yakıt tasarrufu sağlıyor. İlginç model ile DLR’nin merkezindeki rüzgar kanallarında çeşitli deneyler yapılırken, elde edilen sonuçların son derece olumlu olduğu belirtiliyor. "Lamair" adı verilen proje sayesinde önümüzdeki yıllarda yolcu uçaklarının daha tasarruflu olabileceği, bunun da yolcu ücretlerine olumlu yönde yansıyabileceği belirtiliyor. İlk bakışta göze hatalı bir uçak izlenimi veren yeni kanatlar, üç yıllık bir çalışmanın eseri. Havada kanatların etrafında daha az türbülans oluşmasını önleyen yeni sistem, hava akımının kanatların etrafından kolayca süzülmesine olanak sağlıyor.

Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan proje sorumlusu Arne Seitz, "Hava akımları kanatlara etki yaptığı için uçakların yavaşlamasına neden olur. Hep aynı hızda kalmak için motorlara daha fazla güç verilir, daha fazla yakıt tüketilir" bilgisini verdi. Proje ile ilgili 2013’te de deneylerin devam edeceğini bildiren yetkililer, bütün risklerin ortadan kaldırılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladılar.

İkinci Dünya Savaşı’nda da bazı savaş uçaklarında denenen "ters kanat" sistemi, bugüne kadar yolcu uçaklarında kullanılmadı. Yapılan testlerde şu an bile yakıtta yüzde 10’a varan tasarruf sağlandığı, bu oranın daha da artabileceği belirtiliyor.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika