spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Yerli ve milli uçağın görüntüleri ilk kez yayınlandı

Seçtiklerimiz

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CNN TÜRK’te Hakan Çelik’e yaptığı açıklamada "F-35 motorları için ABD dışındaki tek motor bakım onarım merkezi Türkiye’de olacak. Eskişehir’de kurulmaya devam ediyor" dedi.
 
Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Programı, bilinen adıyla HÜRKUŞ teslimatlarının Türk Hava Kuvvetleri’ne yapılmaya başlandığını belirten Demir, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirilen HÜRKUŞ-C serisine de öz savunma sistemlerinin monte edildiğini belirtti.
 
Demir, sosyal medya hesabından HÜRKUŞ-C’nin görüntülerini de ilk kez yayınladıSilahlandırılan Hürkuş-C uçağı için 3 farklı varyant üzerine geliştirme süreçleri devam ediyor. Buna göre, maliyet etkin ve takvim olarak teslimatı hızlı olabilecek varyantlara da kullanıcılarla çalışılıyor.
 
Hürkuş-C serisinin son versiyon uçağı yaklaşık 5 ton ağırlığa sahip olacak ve 1,5 ton faydalı yükü taşıyabilecek.
 
Lazer işaretleme kabiliyetine sahip mesafe ölçerli kızıl ötesi çok bantlı kamerayla gündüz ve gece gözetleme yapılabilecek Hürkuş-C, gerektiğinde yerli füze ve bombalarla görev icra edebilecek. Hürkuş-C, 35 bin feet irtifa tavanıyla 6 saate kadar havada kalabilecek.
 
Muharip uçak projesinin Türk savunma sanayi projelerinde ilk sırada olduğunu belirten Demir, projenin uzun soluklu bir çalışma olduğuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok büyük desteği olduğuna dikkat çekti.
 
Yerli savaş uçağımız, akıllı, çevikliği oldukça fazla, motor gücü çok yüksek, radara görünmez, havada çok ani hareketler yapabilecek ve bu manevra kabiliyetine dayanabilecek bir uçak olarak dizayn ediliyor. 

 

"F-35 gibi uçakların hizmete girmesi çok uzun süreler aldı. Yaklaşık 50 yıllık süreçte uçak olgunlaşıyor." diyen Demir, yerli savaş uçağının 2023 ‘te hazır olmasını ve 2020’lerin sonunda da Türk Hava Kuvvetleri;’ne hizmet vermesini planladıklarını belirtti.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika