spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Virgin Galactic Test Uçuşunda Başarılı Oldu

Seçtiklerimiz

Virgin Galactic şirketinin perşembe günü fırlatılan yolcu uzay aracı test uçuşunu başarıyla tamamlayarak Dünya’ya iniş yaptı. Uzay turizminde bir ilke imza atan şirket böylece müşterilerini parayla uzaya göndermeye bir adım daha yaklaştı.

 

Şirketin SpaceShipTwo yolcu uzay aracı, Los Angeles’ın yaklaşık 145 kilometre kuzeyindeki Mojave Çölü’nden yerel saatle sabah 7’de fırlatıldı. Virgin Group kurucusu Richard Branson, tarihi anı izlemek için burada hazır bulundu.

Taşıyıcı uçak, SpaceShipTwo yolcu roketini yaklaşık 13.7 kilometre yüksekliğe çıkararak serbest bıraktı. Saniyeler sonra SpaceShipTwo ateşlenerek 82 kilometreden daha yüksek bir noktaya ulaştı. Uzay aracı ses hızının iki buçuk katına ulaşarak yeniden atmosfere girdi ve birkaç dakika sonra yeryüzüne başarıyla indi.

 
Test uçuşu, 2019 yılı içerisinde başlayabileceği öngörülen turizm amaçlı uzay yolculuklarının ilk aşaması olarak görülüyor. İngiliz milyarder Richard Branson’un Virgin Galactic şirketi sivil turistlere yörüngealtı uçuşlar sunmayı planlıyor.

Virgin Galactic ile uzay yolculuğuna çıkmak için ise 6 yüz kişi uzay aracında yerini çoktan ayırdı. Bu kişiler arasında ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio ve pop şarkıcısı Justin Bieber da bulunuyor. 90 dakikalık uçuş için ödenmesi gereken miktar ise 250 bin dolar.

 
Virgin Galactic uzay turizmi için yeniden kolları sıvadı


2014 yılında test uçuşu sırasında yaşanan ölümcül kazanın ardından şirket denemelerine ara vermişti. VSS Enterprise uzay aracının havada parçalanması ile sonuçlanan teste göre büyük ilerleme kaydeden Virgin Galactic, turistleri uzay sınırına çıkararak onlara birkaç dakikalığına yer çekimsiz ortamı deneyimleme fırsatı vermek istiyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika