spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Vergi borcu olan patronun uçak ve yatına haciz

Seçtiklerimiz

4 milyon araç sahibine MTV ve trafik para cezası borcunu ödemesi için mektup göndermeye hazırlanan Gelir İdaresi Başkanlığı, rotayı patronlara çevirdi. Vergi borcu olduğu halde yatı, villası, helikopteri ve uçağı bulunanların gayrimenkul ve araçlarına otomatik el konulacak. Helikopter ve uçaklar için havaalanlarına, yat ve gemiler için ise limanlara talimat gönderilecek. Öncelik vergi borç yapılandırmasından cayanlara verilecek.

Yaklaşık 4-5 milyar liralık yapılandırma barışının bozulduğuna dikkat çeken Maliye kaynakları, 2012 yılında cebri tahsilatın hem hızlandırılacağını hem de daha etkin hale getirileceğini kaydetti. Vergi ve diğer malî yükümlülüklerin zamanında ödenmesini sağlamak amacıyla vergisini zamanında ödemeyenlerin tespit edilerek süresinde ödenmeyen vergi ve cezaların cebren tahsil edildiğine dikkat çeken üst düzey bir yetkili, borçlulara ait kara, hava ve deniz taşıtlarının elektronik ortamda haczine ilişkin çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Edinilen bilgilere göre bu kapsamda Emniyet Genel Müdürlüğü, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile yazışmalar devam ediyor.

Uygulamanın yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. İlgili kurum ve kuruluşlarla ortak bir sistem kurulması üzerinde çalışıldığını aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi, "Mevcut uygulamada örneğin 10 milyon lira vergi borcu olan bir patron için kağıt ortamında mal varlığı araştırması gönderiliyor. Sonuç tespit edilirse haciz işlemi yapılması isteniyor. Ancak yeni dönemde havaalanında ortak sistem sayesinde vergi borçlusu anında görülebilecek.

Eğer özel uçak veya helikopteri varsa hemen el konulacak." dedi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın üzerinde çalıştığı haciz uygulamaları ‘2012 Yılı Performans Programı’ kapsamında yürütülüyor. Geçen ay sonunda yayımlanan program ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımı hedefleniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika