spot_img
spot_imgspot_img
8.5 C
İstanbul
Perşembe, 29 Şubat 2024

UPS’nin 3. çeyrek hisse başı kazancı %14 arttı

Seçtiklerimiz

UPS (NYSE:UPS) bir önceki yılın aynı döneminde 0.93 dolar olan düzeltilmiş kazancında %14’lük bir artış elde ederek 2011’in üçüncü çeyrek hisse başına seyreltilmiş kazancının 1,06 dolar olduğunu duyurdu. UPS’nin toplam geliri ise %8 oranında artarak 13.2 milyar dolara yükseldi. 
 
Bu sonuçlar, ABD içi, tedarik zinciri ve nakliye segmentlerindeki yükselişle geldi.  ABD içi faaliyet marjı önceki yılın düzeltilmiş sonuçlarına göre %13,1 oranında artarken, tedarik zinciri ve nakliyenin faaliyet karı da %10 oranında artış gösterdi. Yılın ilk dokuz ayında serbest nakit akışı 3,7 milyar doları aşarak güçlü bir seyir izledi.
 
Raporlanmış verilere göre UPS’nin hisse başına kazancı geçen yılın aynı dönemine oranla %7,1 oranında arttı.  Önceki yılın aynı döneminde şirket gayrimenkul satışından vergi sonrası 61 milyon dolar kazanç elde etmişti.  
UPS’nin Asya’dan gelen ihracattaki yavaşlama ve küresel ekonomi ortamındaki sıkıntılara rağmen bir çeyrekte daha kazancını artırmayı başardığını belirten UPS Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Scott Davis  “Küresel modelimizin çabuk toparlanma kabiliyeti bu çeyrekte açıkça görüldü. Hem iyi hem de kötü ekonomilerde iyi iş çıkarabileceğimize olan güvenimiz devam etmekte.”
 

 

Bu çeyrekte UPS, 965 milyon paket teslimatı gerçekleştirerek önceki yılın aynı dönemine oranla %0,7’lik bir artış elde etti.  
 
Temmuz ayında UPS, başarılı yakıt tasarrufu çalışmalarını vurguladığı 2010 Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı.  Kat ettiği yol mesafesini 102,2 milyon kilometre azaltan şirket böylece karbon emisyonunu 68 bin ton azaltmış oldu.  Bu çeyrekte UPS, 2011 Karbon Salınımları Bilgilendirme Projesi’nin Küresel Liderlik Endeksi’nde en yüksek puanı aldı.
 
Nakit Durumu

30 Eylül’de sona eren dokuz aylık dönem içinde UPS, 1,6 milyar dolar sermaye harcaması ve 1,4 milyar dolar emeklilik kesintisi sonrasında serbest nakit akışında 3,7 milyar doların üzerine çıktı.

 
Geri satın alma işlemlerine de hız veren şirket bu çeyrekte 1,1 milyar dolardan fazla UPS hissesi satın aldı.  Yılın başından bugüne kadar UPS yaklaşık 2,2 milyar dolar karşılığında 31,7 milyon adet hisseyi geri satın aldı ve hisse başına %10,6 artışla toplam 1,5 milyar dolar kâr payı ödedi.  
 
                        

UPS 2010 yılı üçüncü çeyrek düzeltilmiş sonuçlarına oranla gelirlerini %6,5, faaliyet karını da % 11 artırdı.  Daha yüksek getiri, avantajlı ürün karışımı değişimleri ve ağ verimliliği sayesinde faaliyet marjı 60 baz-puan artışla %13,1’e yükseldi.  Durgun ABD ekonomisi sebebiyle toplam yurt içi paket artışı düz bir seyir izledi. Ancak UPS Next Day Air® hacmi %1,3 oranında arttı.  

 
Raporlanmış verilere göre, önceki yılın üçüncü çeyreğine kıyasla faaliyet kârı hafif bir düşüş gösterirken faaliyet marjı da 90 baz-puan geriledi.  
 
Çeyrek sonunda, tatil dönemi öncesinde UPS, çok uygun bir zamanlamayla, konut teslimatlarında devrim yaratan bir çözüm sundu.  UPS My Choicesm sayesinde, Amerikalı tüketiciler UPS tarafından sunulan benzersiz teslimat seçeneklerinden yararlanabilecek.  Ürünün hizmete girdiği Ekim başından bu yana 100 binden fazla kişi bu hizmete üye oldu. 
 

           

 

 
İhracat hacmindeki %6,5’lik artış sayesinde uluslararası paket geliri %14’den fazla artış gösterdi. Paket başına gelir döviz, daha yüksek yakıt ücreti ve baz oran artışları ile %9,4 arttı.  
 
Segmentteki faaliyet karı ve faaliyet marjı Asya’dan ABD’ye ticaret hattında paket hacminin yavaşlamasından kaynaklanan aşırı kapasite sebebiyle azaldı.  Aynı zamanda ürün dağılımı, yüksek yakıt fiyatları ve dövizdeki dalgalanmalardan da olumsuz etkilendi.
 
UPS geçen ay Almanya’nın Köln şehrindeki Avrupa hava merkezini büyük bir ölçüde genişletileceğini duyurmuştu.  Verimliliği artırmak ve Avrupa’daki büyümeyi desteklemek için bu 200 milyon dolarlık yatırım ile en yeni UPS teknolojileri kullanılacak.

         

 
Üçüncü çeyrek faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelirde %5,3’lük gelir artışı ile $195 milyon dolara yükselerek %10’un üzerinde bir artış gösterdi.  Segmentin faaliyet marjı 30 baz puan artışla %8,3’e ulaştı.  
 
Faaliyet karının ve faaliyet marjının artması ile UPS Nakliye segmentinin sonuçlarında da iyileşme gözlendi.  Yıldan yıla bazda çeyreğin geliri günlük gönderimlerde hafif bir düşüş ile yaklaşık %15 oranında arttı. İşletme yüz kilo başına parsiyel gelirinde ve gönderim başına ağırlıkta da artış kaydetti.
 
Taşımacılık gelirleri, hava taşımacılığı endüstrisindeki kapasite fazlalığı sebebiyle geçen yılın aynı dönemine oranla aşağı yönde bir trend izledi.  Buna karşılık taşımacılıkta işletme kazancı artarken ve faaliyet marjında hafif bir yükselme gerçekleşti.
 
Eylül’de UPS, özellikle sağlık hizmetleri sektörü için tasarlanan en yeni ve yenilikçi soğuk zincir gönderim çözümleri PharmaPort 360’ı hizmete sundu.  Bu eşsiz sıcaklık kontrollü konteyner tıbbi malzeme, aşılar ve biyolojikler için benzersiz bir sevkiyat takibi ve ürün koruması sağlıyor.
 
Genel görünüm
 
UPS’in seyreltilmiş hisse başına kazancını 4,15 ile 4,40 dolar aralığında tutarak 2011 yılı yol haritalarını çizdiklerini belirten UPS CFO’su Kurt Kuehn  “Müşteriler yalnızca UPS’in sunduğu lojistik çözümlerden faydalandıkça UPS de günümüzün küresel ekonomik ortamında güçlü mali sonuçlar elde etmeyi sürdürüyor.”
 
 UPS (NYSE:UPS) UPS; paket ve kargo taşımacılığı da dahil olmak üzere;uluslararası ticaretin kolaylaştırılması,  ileri teknolojinin yaygınlaştırılması ile dünya ticaretinin daha etkin yönetilmesi için sunduğu çeşitli çözümler ile lojistik sektöründe global liderdir. Merkezi Atlanta’da bulunan UPS, dünya çapında 220’den fazla ülke ve bölgeye hizmet vermektedir. UPS hakkında detaylı bilgi edinmek için www.ups.com adresini, UPS haberlerine doğrudan erişmek için pressroom.ups.com/RSS adresini ziyaret ediniz.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika