spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Üçüncü havaalanının yeri belirlendi

Seçtiklerimiz

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk hava yolu taşımacılığında çok ciddi büyüme yaşandığını, büyümenin bu yıl da devam ettiğini belirtirken, ‘Hava taşımacılığı aslında ülkenin ekonomisi… Kriz var mı, yok mu, onun habercisidir. O bakımdan Türkiye’de de hava taşımacılığı artmaya devam ettiğine göre, kriz falcılarının işi pek iyi gitmeyecek gibi gözüküyor’ dedi.

 

Atatürk Havalimanı trafik açısından Avrupa’daki birçok havalimanını geçmiş durumda. İstanbul’a 3’üncü havaalanı için yer belirleme çalışmaları var mı? Geçici çözüm olarak Atatürk Havalimanına ilave pist yapılması gündemde mi?
 
-Mevcut havalimanına yeni bir pist yapılması etüt çalışmalarını yaptık. Bununla ilgili bir kanaat oluştu. Diğer yandan yeni pist yapıyor olsak bile 3’üncü bir havaalanı ihtiyacı ortadan kalkmıyor. Havacılıkta gelişmeleri dikkate alırsak, sadece İstanbul’da 2023 yılında 150 milyon civarında yolcuya erişeceğiz. Dolayısıyla mevcut havaalanlarıyla bu yolcuyu sevk ve idare etmek mümkün değil. O bakımdan İstanbul’a 3’üncü havaalanı mutlaka gerekiyor. Bunun için de çalışmalarımız önemli bir noktaya geldi. Yerimizi de belirledik. Ama şimdilik izninizle açıklamıyoruz.

 

 
Türkiye havayolu taşımacılığı artan grafiğini sürdürüyor mu? Bu yıl için hedefleriniz nelerdir? Bir de hava şartları nedeniyle iptaller yaşanabiliyor, sıkıntılar yaşanabiliyor, iptallerle ilgili ciddi bir maliyet çıkıyor mu?
 
-Sivil havacılıkta sadece geçen yıl değil, 9 yıl boyunca çok ciddi büyüme yaşandı. Doğrusu Türkiye bu alanda dünyanın bütün ülkelerini sollayarak rekordan rekora koştu. 9 yıllık gelişime göz attığımızda rakamlar çarpıcı. İç-dış hat, tamamında 33 milyon bir yolcu taşıması varken, şu anda 118 milyona ulaşmış bulunuyoruz. Büyüme 2012’de de devam ediyor Allah’a şükür. Hava taşımacılığı aslında ülkenin ekonomisi, kriz var mı, yok mu, onun habercisidir. O bakımdan Türkiye’de de hava taşımacılığı artmaya devam ettiğine göre kriz falcılarının işi pek iyi gitmeyecek gibi gözüküyor.

 

 
Hava taşımacılığında 2011’de ortalama yüzde 14,4 büyüme sağladık. Uçak trafiği sayısı yıllık 1 milyon 331 bin 835 olarak gerçekleşti. Yükte de önemli artışlar yaşandı. Hava aracımızın toplam sayısı 1.080’e ulaştı. Sadece özel jet sayısı 120’yi buldu. Kısacası havacılığın her alanında büyüme yaşandı. Hatta 2012 için de bu büyüme devam ediyor. Kış aylarında zaman zaman aksaklıklar yaşandı, ama çok az.

Avrupa’ya göre çok daha sınırlı bir iptal ve gecikme yaşandı. Bunda ki sebep şu; Avrupa’da genellikle belirli bir sıcaklığın altına düşüldüğü zaman, eksi 2 derecede operasyon durduruluyor. Bizde öyle bir şey yok, şartlar müsaitse kontroller yapılıyor ve emniyet tedbirleri alınmak suretiyle mümkün mertebe seferler iptal edilmeden, gecikmeli de olsa yapmayı tercih ediyoruz. Bizdeki amaç şu; fedakarlığı biz yapalım, ama ne olursa olsun vatandaşı gideceği yere bir önce ulaştıralım. Şüphesiz her iptalin ciddi faturası var. Sadece işletmeciye faturası yok, ülke ekonomisine faturası var.

 

Diyarbakır’da sivil havalanı yapımına ne zaman başlanacak? Bunun maliyeti ne kadar olacak?
 
-Başladı, şu anda sivil terminal ve tesislerin yapımı için ihale yapıldı. Ön yeterlilik belirlemesi yapılıyor. Firmalar tekliflerini verdiler, değerlendirme yapılıyor. Zannediyorum 2 ay içerisinde de mali teklifleri alınacak. Havaalanına mevcut terminalin olduğu yerden değil, tam karşıdan yeni modern tesisler, apronuyla, terminaliyle, park alanıyla, yollarıyla ve diğer sosyal donatı alanlarıyla çok güzel bir tesis yapılmış olacak. Bütçesini şu anda hatırlamıyorum, ama 400-500 milyon lira civarında bir bedel olacak.

Etiketler: şırnak  havaalanı, şanlıurfa havaalanı, şakirpaşa havaalanı, ığdır havaalanı,  ızmır havaalanı, ısparta havaalanı seferleri, ısparta havaalanı,  çukurova havaalanı projesi, çukurova havaalanı ihalesi, çukurova  havaalanı 2011, çukurova havaalanı, çukurova bölgesel havaalanı, çorum  havaalanı, çorlu havaalanı seferleri, çorlu havaalanı iletişim, çorlu  havaalanı, çeşme havaalanı transfer, çeşme havaalanı, çaycuma havaalanı  seferleri, çaycuma havaalanı, çarşamba havaalanı, çardak havaalanı  seferleri, çardak havaalanı, çanakkale havaalanı seferleri, çanakkale  havaalanı nerede, çanakkale havaalanı, zonguldak çaycuma havaalanı,  zonguldak havaalanı seferleri, zonguldak havaalanı, zafer havaalanı  ihalesi, zafer havaalanı, yüksekova havaalanı, yunuseli havaalanı,  yozgat havaalanı, yeşilköy havaalanı, yenişehir havaalanı ulaşım,  yenişehir havaalanı telefonu, yenişehir havaalanı seferleri, yenişehir  havaalanı, yalova havaalanı, viyana havaalanı, van havaalanı ulaşım, van  havaalanı, uşak havaalanı seferleri, uşak havaalanı, urfa havaalanı,  trabzon havaalanı, tokat havaalanı seferleri, tokat havaalanı, tekirdağ  havaalanı, tav atatürk havalimanı, tarsus havaalanı projesi, tarsus  havaalanı, süleymaniye havaalanı, süleyman demirel havaalanı, sivas  havaalanı, sinop havaalanı uçuşları, sinop havaalanı, silivri havaalanı  projesi, silivri havaalanı, siirt havaalanı, saw havaalanı, samsun  çarşamba havaalanı, samsun havaalanı, saltukova havaalanı, sabiha gökçen  uluslararası havalimanı, sabiha gökçen havalimanı havaş, sabiha gökçen  havaalanı, sabiha gökçen hava alanı, sabiha gökçen hava, sabiha gökçen  airport, sabiha gökçe havaalanı, rüyada havaalanı görmek, rusya  havaalanı, rize havaalanı, oto kiralama havaalanı, orgi havaalanı, ordu  havaalanı, ordu giresun havaalanı, or gi havaalanı, nuri demirağ  havaalanı, nevşehir havaalanı, münih havaalanı, muş havaalanı, muğla  havaalanı, muğla dalaman havaalanı, moskova havaalanı, milas havaalanı,  milas bodrum havaalanı, merzifon havaalanı seferleri, merzifon  havaalanı, mersin havaalanı varmı, mersin havaalanı, menderes havaalanı,  marmaris havaalanı, mardın havaalanı, maraş havaalanı, manisa  havaalanı, malpensa havaalanı, malatya havaalanı ulaşım,

 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika