spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Uçakta yolcu bekletmeye ceza geliyor

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, olumsuz hava koşulları nedeniyle kara ve hava ulaşımındaki yeni düzenlemeleri anlattı.

CNN Türk’ün haberine göre Binali Yıldırım uçakta yolcu bekleten şirkete ceza ve kış aylarında belirli bölgelerde kar lastiği zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

CNN Türk canlı yayınında Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havaalanlarında son dönemdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle yüzde 5’lik uçuş iptali olduğunu belirterek hiç bir havaalanının kapanmadığını söyledi.

Yıldırım, uçuş rötarlarının işletmelerin beceriksizliğinden kaynaklandığını belirterek, "Havaalanı ve uçak işletmecisinin koordineli çalışması gerekiyor. Operasyonel hatalar nedeniyle havayolu şirketine ceza düzenlemesi getireceğiz, bunun yanısıra da yolcu uçak içinde uçuş mesafesinin en fazla yarısı kadar süre bekletilebilecek. 1 saatlik uçuş için yarım saatten fazla bekleme olmayacak. Kuralları bu şekilde koyacağız" dedi.

KAR LASTİĞİ MECBURİ OLUYOR

Yıldırım kışın belli tarihlerde kış şartlarına uygun lastik takmayan araçlara mecburi uygulama getirebileceklerini de vurguladı. Yolların kar yağışı nedeniyle kapanmadığını ifade eden Yıldırım "Yollar iki nedenden kapanıyor: Sürücülerin tedbirsizliği ve kış şartlarına uygun malzemelerin bulundurulmaması. Bunun dışında araç takip mesafelerine dikkat edilmiyor, mesafe daha uzun tutulmalı. hızı mutlaka normalin altında tutmak lazım, şerit ihlali yapmamak lazım" diye konuştu.

"HAYDARPAŞA’YA KİMSE DOKUNAMAZ"

Yıldırım, tarihi Haydarpaşa Garı’yla ilgili rant iddialarına da cevap verdi; "Haydarpaşa’ya kimse dokunamaz" dedi. Yıldırım, tartışma yaratan projenin detaylarını anlattı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika