spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Uçakta nerde oturduğunuz önemli!

Seçtiklerimiz

Uzmanlar, derin ven trombozunun aslında uzun süren uçuşlara veya ekonomi sınıfı yolculuklarına değil, uçakta nerede oturduğunuza bağlı olduğunu ortaya çıkardı. Cam kenarı mı yoksa koridor tarafında mı oturduğunuz bu hastalığın ihtimalini etkiliyor.

American Pulmonary College’dan uzmanlar, uçakta cam kenarında oturan yolcular DTV riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Çünkü cam tarafında oturan yolcuların uzun soluklu yolculuklarda fazla hareket etme şansı olmuyor. Koridor tarafında oturduğunda 10-12 kez kalkıp hareket edecek bir kişi, cam tarafına oturduğunda ancak 3-4 kez ayağa kalkabiliyor. Bu da yolcunun tüm seyahat boyunca aynı pozisyonda oturacağını gösteriyor.

DTV’ye bağlı olarak genellikle alt kol ve bacak eklemlerinde görülen kan pıhtıları, dolaşım sistemi aracılığıyla akciğerlere ulaştığında büyük tehdit oluşturuyor. Eğer uçakta 1 saat içinde tıbbi müdahale mümkün olmazsa ölüm bile yaşanabiliyor. DTV özellikler yaşlı kişilerde, hamilelerde, obezite, kanser hastalarında ve yüksek miktarda östrojen alan kişilerde görülüyor.

6 saatten daha fazla süren yolculuklarda sık sık bacak kaslarının hareket edilip esnetilmesi, mümkün olduğu müddetçe uçakta yürümeleri öneriliyor. Uçuş esnasında aspirin gibi kanı sulandıran maddelerin alınması önerilmiyor. Aynı öneriler uzun süreli araba yolculuklarında da geçerliliğini koruyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika