spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Uçak bakım-onarım kitap’ı yerine  iPad ya da Android tablet

Seçtiklerimiz

Pek çok havayolu şirketi uçuş güvenliğini artırmak adına pilotlarına ve uçakların bakım/onarımını  yapan teknik ekibe,  kullandıkları kontrol çeklistleri  ve uçak bakım/onarım kitaplarını  (T.O’s: Technical Orders) kolayca yanlarında taşıyabilecek esnekliği kazandırmak, iş süreçlerinin atlanmadan yapıldığından emin olmak, eşzamanlı faaliyet takibi sağlamak ve çevrimiçi görev atamaları yapabilmek amacıyla WiFi, 4G, Bluetooth gibi farklı yöntemlerle kablosuz iletişim özgürlüğü sunan ve fonksiyonel uygulamalar barındıran iPad ya da Android tabanlı türevlerinden tedarik etti.

Daha önce binlerce Sony PlayStation 3 oyun konsolu satın alarak (personel eğlensin diye değil bu kez)dikkatleri üzerine toplayan Amerikan Hava Kuvvetleri de benzer bir uygulamaya giderek tablet marketinin yeni müşterisi oldu. Temel fikir; pilotların ve bakım ekibinin yükünü hafifletmek.

Söylentilere göre ilk etapta 18000 adet tablet alımı yapması beklenen hava kuvvetlerinin, küçük bir siparişle başlangıç yaparak  kaç cihaza daha gereksinim duyacaklarını tespit etmeye çalıştıkları söyleniyor. Amerika’nın  dünyanın en büyük hava gücüne sahip olduğunu düşünürsek talebin onbinlerden çok daha  fazla olacağını tahmin edebiliriz ancak tercihin iPad, PlayBook, Galaxy Tab ya da Xoom gibi pek çok model arasından hangisine yöneleceği konusunda bir şey söylemek şimdilik imkansız görünüyor. 

Havada binlerce saat uçuş görevi yapan pilotların tablet tercihinin iPad olması beklenirken bakım ekibinin Android tabanlı esnek çözümlere yöneleceği tahmin ediliyor. Yakın zamanda benzer çözümlere imza atan Türk Hava Kuvvetleri’nin de tablet çözümüne yönelmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika