spot_img
spot_imgspot_img
24.6 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Türkiye’den ilk uzay uçuşunu bir kadın yapacak

Seçtiklerimiz

Dünya çapında şu ana kadar 60 kişinin bilet aldığı uzay yolculuğunun nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan SXC şirketinin Türkiye temsilcisi VIP Turizm Üst Yöneticisi (CEO) Ceylan Pirinççioğlu, uzay biletlerini Türkiye’de satan ilk Türk acentesi olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Pirinççioğlu, ”Uçuşlar şu an üst gelir grubunu hedeflese de çok yakın bir gelecekte uçuşların yaygınlaşacağını ve artacağını düşünüyorum. SXC ile bugün macera ve lüks arayanların yaşayabileceği en iyi deneyimden bahsediyoruz. Gökyüzü sınırsız ve keşfedilecek çok şey var” diye konuştu.

SXC CEO’su Michiel Mol ise uzay yolculuğunun kendisinin de hep hayali olduğunu belirterek, 4 ortaklı şirketlerinde Hollanda Hava Kuvvetleri’nden eski bir tümgeneral ve bir jet pilotun da bulunduğunu ve uçuş projesini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Uzaya ilk çıkan insanın Yuri Gagarin olduğunu ve bu deneyimin üzerinden 50 yıl geçtiğini, bu sürede toplam 200 kişinin uzaya gidebildiğini anlatan Mol, ”Bizim hedefimiz her yıl en az bu kadar kişiyi uzaya çıkarmak” dedi.

Mol, uçuşun pilotla beraber iki kişilik bir uzay mekiğiyle gerçekleştirileceğini, uçak gibi havalanacak mekiğin dik olarak kalkarak 1 dakikada ses duvarını aşacağını ve 4 dakikada yerin 104 kilometre üstünde ağırlıksız ortama ulaşacağını anlattı.

Türkiye’den ilk uzay uçuşunu bir kadın yapacak

Toplantıda, Türkiye’den uzay uçuşu için bilet alan ilk kadın yolcu da açıklandı.

İş kadını Ahu Aysal, uzay yolculuğunun hep hayali olduğunu belirterek, Ceylan Pirinççioğlu ile telefonla yaptığı konuşma sonucu çok düşünmeye gerek görmeden uçuşa katılmaya karar verdiğini anlattı.

Üç torun sahibi olduğunu belirten Aysal, ”Yaşadığınız sürece her zaman hedefleriniz olmalı. Ben hep ileriyi hedefledim. Zaten bir gezginim, dünyanın pek çok yerini gezdim. Şimdi karşıma daha büyük bir fırsat çıktı, uzaya gitmek. Bir gezgin için daha ilerisi ancak uzay olurdu. Bunu yapacağım için çok mutluyum” diye konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika