spot_img
spot_imgspot_img
32.5 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Türk yıldızları bir kanadı eksik uçtu

Seçtiklerimiz

8 uçaklı tim ilk kez 7 uçakla uçtu, şehit yüzbaşının yeri ise boş bırakıldı.

7 UÇAKLI UÇUŞ DÜZENİ

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin etkinliklerinin Şehitler Abidesi’ndeki bölümü ilk olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başladı. Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi "Türk Yıldızları" da bu yılın ilk gösterisini Çanakkale’de gerçekleştirdi. Türk Yıldızları, 15.15’te Çanakkale Şehitler Abidesi üzerinde uçtu. Ancak bu gösteri, yıllardır süregelenlerden farklı oldu. Zira geçen hafta, Çanakkale’deki törenlere hazırlanırken Konya’da uçağı düşerek şehit olan pilot yüzbaşı Ümit Özer’in anısına, 8 uçaklı Türk Yıldızları 7 uçakla gösteri uçuşunu yaptı.

Bu arada, 8 farklı geçiş yapan Türk yıldızları, A uçuş düzeninde şehit Özer’in yerini boş bıraktı, diğer uçuşlarda 7 uçağa göre uçuş düzeni alındı. Şehit Özer’in manevi ağabeyi Dursun Karaoğlan da töreni izleyenler arasındaydı. Karaoğlan, "Buradaki törenler için hazırlık yapıyordu. Mukadderat gelip çattı" dedi.

ONLAR TSK’NIN GURURU

Törenlere, 5 yıl boyunca Türk Yıldızları’nda görev yaptıktan sonra 2005’te yine bir F-5 kazasında şehit olan pilot Akgün Sezginer’in ablası Gökçen Güder de katıldı. Güder "Kardeşim 5 yıl gururla görev yaptı. Onlar TSK’nın gururu. Acılarını yüreklerine gömdüler, arkadaşlarını toprağa koyup geldiler" dedi. Türk Yıldızları’nın kuruluşun 20’nci yılı nedeniyle bu yıl bir değişikliğe de gidildi. 1 numaralı uçak özel olarak boyandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika