spot_img
spot_imgspot_img
29.3 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

TUI’nin Zararı İkiye Katlandı

Seçtiklerimiz

Avrupa seyahat endüstrisinin en büyük grubu TUI yıllık bilançosunu açıkladı. Açıklanan verilere göre TUI 2018-2019 3. Çeyreğinde 83,6 milyon Avro zarar etti.
 
TUI gibi Thomas Cook da ‘un ardından TUI Travel da zarar açıkladı.
 
TUI, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak 2019 beklentilerini aşağıya çekmişti. TUI, 2019 yılının ilk çeyreğinde 83,6 milyon euro zarar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde TUI’nin zararı 36,7 milyon euro olmuştu.
 
Havayoluun zararı artıt, otelciliğin kârı azalhdı
 
TUI’nin pazarlar ve hava yolları segmentindeki kaybı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 27 milyon euro artarak 140,8 milyon eurodan 177,7 milyon euroya yükselirken, otelcilik ayağındaki karı yüzde 25 düşüşler 91 milyon eurodan 68,7 milyon euroya geriledi.

 

Şirketin kruvaziyer bölümünün karı yüzde 25’in üzerinde artarak 47 milyon euro olurken, destinasyon deneyim departmanının zararı 4,7 milyon eurodan 3,5 milyon euroya geriledi.
 
Zararın nedenleri
 
TUI Travel yaşadığı kayba gerekçe olarak 3 temel neden gösterdi. Bu nedenler, 2019 yılının aralık ayına kadar Avrupa’da sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, zayıf pound ve yüksek Türkiye/Kuzey Afrika talebi nedeniyle İspanya yönüne aşırı kapasite oluşması şeklinde sıralandı.
 
En büyük zarar kuzey ülkelerinde
 
Şirketin İngiltere ve İrlanda ayaklarını içinde barındıran Kuzey bölümünün zararı yüzde 119 oranında artarak 91 milyon euro olarak kayıtlara geçti.
 
Yolcu sayısı ve gelir arttı ama…
 
2019 yılının ilk çeyreğinde TUI’nin toplam gelirleri yüzde 4,4 oranında artarak 3,7 milyar euroya, müşteri sayısı ise yüzde 1,2 oranında artarak 3,7 milyona yükseldi.

 

TUI CEO’su Fritz Joussen, TUI’nin finansal olarak sağlam olduğunu söyledi. Şirketin bir dijital platform haline dönüştürecek çalışmaların devam ettiğini kaydeden Joussen, koşulların tüm tur operatörleri etkilediğini de ifade etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika