spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

THY, Uçak Koltuğu  üretmek için kolları sıvadı

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY’nin jet yakıtı ikmali ortaklığı dışında kurmayı hedeflediği 4-5 yeni şirket daha bulunduğunu ve yönetim kurulunda bunun görüşüldüğünü açıkladı.

       

Uçak koltuğu üretecek bir şirket de THY’nin hedefleri arasında bulunuyor. THY’nin Opet ile yüzde 50-50 ortaklığıyla kurduğu THY-Opet Havacılık Yakıtları A.Ş, Sabiha Gökçen Havalimanı hariç 38 havalimanında yakıt ikmali yapacak. 75 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle faaliyete geçen şirket, THY başta olmak üzere havayolu firmalarına hizmet verecek.
        Dünyaya hizmet versin
       
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yeni kurdukları şirket hakkında şunları söyledi: “THY-OPET Havacılık Yakıtları, 1 Temmuz 2010’dan itibaren jet yakıt ikmaline başlayarak önemli bir işbirliğine imza attı. Uçaklarıma en uygun fiyatta yakıt almak hedefim. Piyasa şartlarına göre en uygun yakıtı yakmak ve şirketimi kâra geçirmeyi hedefliyorum. Bu şirketi sadece Türkiye içinde hizmet veren bir şirket olarak kurmadık. Jet yakıtı konusunda yurtdışındaki havaalanlarında hizmet vermeyi ve THY-OPET Havacılık Yakıtları’nın uluslararası havacılık sektöründe faaliyet göstermesini hedefliyoruz. Bu şirketi dünya şirketi haline getirmeyi hedefliyoruz.”
        1.2 milyon ton yakıt
        Eylül 2009’da kurulan THY OPET Havacılık Yakıtları A.Ş, hava araçlarının ihtiyacı olan yakıtın depolanması ve uçağa ikmali alanında hizmet veriyor. THY-OPET Havacılık Yakıtları’nın, yurtiçi ve yurtdışından yakıt ikmali yapacağı belirtilirken, yurtiçinde Tüpraş ile birlikte kuzeyde Marmara Ereğlisi ve Giresun’dan başlayıp güneyde Mersin’e kadar uzanan hatta konumlanan OPET akaryakıt depolama tesisleri kullanılacak. THY uçaklarının yılda 1 milyon 200 bin ton yakıt tükettiğini belirten Hamdi Topçu, “Türkiye çıkışlı yakıtın bir kısmını THY OPET’ten bir kısmını da Petrol Ofisi AŞ POAŞ’tan almaya devam edeceğiz” dedi.

       

Filo 152 uçağa, yolcu sayısı 31 milyona çıkacak

       

HAMDİ Topçu, THY’nin uçak filosunun bu yılın sonunda 152’ye çıkacağını belirterek, “Tüm dünyada havacılık sektörü global kriz nedeniyle gerilerken biz THY olarak yüzde 10 artış gösterdik. Yıl sonu hedefimiz uçuş yaptığımız noktaları 135’e çıkarmak. Yıl sonu itibariyle uçak filomuz da 152’ye çıkmış olacaktır” dedi. Hamdi Topçu, bu yıl 31 milyon yolcu taşımayı hedeflediklerini ve ilk altı ayda gerçekleşen rakamların bu hedefe ulaşılacağının kanıtı olduğunu söyledi.

       

Petrol Ofisi ile 1 yıllık anlaşma

       

THY ile Petrol Ofisi arasında, İstanbul Atatürk Havalimanı jet yakıtı ihtiyacının bir kısmını 1 yıllık süreyle ve yurtiçindeki 26 hava meydanının jet yakıtı ihtiyacını 1 ay süreyle karşılamak üzere jet yakıtı ikmal sözleşmesi imzalandı. THY-OPET Havacılık Yakıtları A.Ş. ile Petrol Ofisi arasında da 30 Haziran 2011’e kadar, yurtiçinde 23 meydanda (5 meydanda 6 aylık süreyle) THY-OPET Havacılık Yakıtları A.Ş. müşterilerine ikmal hizmet sağlanması konusunda anlaşma sağlandı.

       

Koç: Çok önemli bir ortaklık

       

OPET’in yüzde 50 ortağı olan Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yapılan işbirliğinin önemine dikkat çekerek, “Bir tarafta gururumuz THY, öbür tarafta akaryakıt sektörünün güzide şirketlerinden OPET bir ortaklığa imza atıyor. Bu çok önemli bir ortaklık” diye konuştu. Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk de “Yeni ürün ve hizmetlerimizle büyürken, ekonomiye de daha büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika